Studie: Řadoví Evropané chtějí konec imigrace muslimů, elity ne

Studie: Řadoví Evropané chtějí konec imigrace muslimů, elity ne
Popisek: muslimové
20 / 06 / 2017, 18:00

Šestapadesát procent občanů deseti zemí Evropské unie chce zastavit přistěhovalectví ze států s převážně muslimským obyvatelstvem. Vyplývá to z dnes zveřejněné studie londýnského institutu Chatham House. Podle ní je pro 55 procent oslovených evropský způsob života s tím islámským neslučitelný. Třiasedmdesát procent dotázaných podpořilo zákaz nošení burky. Tyto názory zastávají hlavně řadoví občané, jiné postoje zaujímají členové elit.

Studie zkoumala mínění lidí v Belgii, Německu, Francii, Řecku, Itálii, Rakousku, Polsku, Španělsku, Maďarsku a v Británii. Sběr dat se uskutečnil mezi loňským prosincem a letošním únorem. Na názory se výzkumníci ptali 10.000 reprezentativně vybraných občanů a současně 1800 názorových lídrů z politiky, médií, ekonomiky a občanské společnosti.

Závěry ukazují rozdíly mezi přesvědčením elit a široké veřejnosti. Pro zastavení imigrace muslimů se vyslovilo pouze 32 procent členů elit. Jen o tři procenta víc jich označilo evropský a islámský životní styl za neslučitelné. Zákaz zahalování obličeje na veřejných místech schvaluje 61 procent vyzpovídaných příslušníků elit.

Jako dobrou pro svou vlast označilo imigraci 57 procent členů elit oproti 24 procentům celkové populace. Třicet, respektive 35 procent příslušníků elit soudí, že přistěhovalectví zvýšilo kriminalitu, respektive zatížilo sociální systémy. V široké veřejnosti si to myslí 54, respektive 55 procent vyzpovídaných.

S kvótami na přerozdělování uprchlíků souhlasí 49 procent řadových občanů a 63 procent členů elit. Kvóty podporují hlavně obyvatelé zemí s největším počtem migrantů - 68 procent Řeků, 66 procent Italů a 62 procent Němců. Naopak v Maďarsku není proti jen 19 procent oslovených a v Polsku 15 procent. Sedmadvacet procent řadových občanů je přesvědčeno, že o přijímání migrantů by měly mít možnost rozhodovat samy jednotlivé státy EU. Povinné přijímání běženců odmítlo 24 procent dotázaných.

Pouze 34 procent vyzpovídaných má dojem, že z existence EU získalo osobní prospěch. V celkové populaci se 55 procent lidí domnívá, že EU v příštích deseti letech opustí další země. Stejný názor sdílí i 43 procent elit.

Zdroj: ČTK

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace