Súdán chce vybudovat jaderný reaktor i přes silnou přítomnost Islámského státu

Súdán chce vybudovat jaderný reaktor i přes silnou přítomnost Islámského státu
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: jaderná elektrárna
25 / 05 / 2016, 18:30

V Súdánu má být postaven vůbec první jaderný reaktor.

Čína a Súdán se dohodly, že v této africké zemi vznikne první jaderný reaktor. Smlouvu o jeho vybudování podepsaly obě země v pondělí. Má se tak stát i přesto, že v zemi operuje Islámský stát, pro něhož může být jaderný reaktor potenciálně lákavým cílem.

Čína má podle vzájemné dohody dodat technologické zázemí a finančně pomoci ve stavbě jaderného reaktoru. Ten nemá sloužit k válečným účelům, ale bude určen primárně ke generování elektřiny. Zároveň bude reaktor určen k vědeckému výzkumu a má popularizovat jadernou energie v celé Africe.

Dvoustranná dohoda mezi Súdánem a Čínou pak v budoucnu umožní postavit vlastní jadernou elektrárnu v africké zemi, která bude určena k mírovému využití jaderné energie. Po signování dohody nyní nastává diskuse o kapacitách nutných k postavení jaderného reaktoru, které je velmi náročné.

Súdán zvažuje postavení jaderných reaktorů již od roku 2007. Jeho představou bylo vybudování čtyř takových reaktorů a následně i jaderné elektrárny o síle 4 400 megawattů, která měla být podle prvních plánů postavena do roku 2 030. Nyní v úzké kooperaci s Čínou začíná tento záměr nabývat reálných obrysů.

Reaktor se na druhé straně může stát poměrně snadným terčem pro IS, který v oblasti Súdánu začíná aktivně operovat. Mnozí obyvatelé Súdánu se z důvodu politické nestability k němu připojují a pro IS může být taková země vhodným nástupištěm pro další expanzi v Africe.

 

Zdroj: dailycaller.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace