"Sultán" Erdogan vyzval Německo ohledně Arménů k zachování zdravého rozumu

&quote;Sultán&quote; Erdogan vyzval Německo ohledně Arménů k zachování zdravého rozumu
Autor fotografie: z@doune|Popisek: Památník Dzidzernagapert v Arménii
01 / 06 / 2016, 08:45

Ankara/Berlín (ČTK) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan včera vyzval německou kancléřku Angelu Merkelovou, aby si němečtí politici zachovali zdravý rozum.

Německý Spolkový sněm bude ve čtvrtek schvalovat rezoluci, která označuje za genocidu masakry Arménů Osmanskou říší v roce 1915. Ankara pojem genocida v souvislosti s vyvražděním 1,5 milionu Arménů odmítá.

Remember the Armenian Genocide sign

Podle tureckých médií Erdogan vyjádřil znepokojení nad tím, pokud německý parlament rezoluci přijme. Turecko, kde je označení arménská genocida trestné, kritizuje i další země, které o genocidě hovoří.

Protesty kvůli rezoluci chystají některé turecké organizace v Berlíně. Turecké kořeny mají v Německu asi tři miliony lidí, Ankara je navíc důležitým spojencem při řešení evropské migrační krize.

Při masakrech Arménů v Osmanské říši přišlo v roce 1915 o život přibližně 1,5 milionu příslušníků této křesťanské menšiny. Mezi historiky i dalšími odborníky panuje široká shoda, že šlo o genocidu, tedy cílenou snahu o likvidaci určitého etnika.

Masakry Arménů za první světové války za genocidu oficiálně uznaly více než dvě desítky zemí, včetně Francie, Ruska nebo Argentiny. Příslušnou rezoluci přijal i Evropský parlament a také papež František loni hovořil o genocidě.

Usnesení se v německém parlamentu původně mělo schvalovat už v únoru, návrh byl ale stažen, aby nepoškodil vztahy s Ankarou před březnovým mimořádným summitem osmadvacítky a Turecka, na němž se podařilo dohodnout výrazné omezení přílivu uprchlíků do Evropy.

Tagy článku