Summit EU: azyl pouze pro 5 tisíc uprchlíků, ostatní budou repatriováni

Summit EU: azyl pouze pro 5 tisíc uprchlíků, ostatní budou repatriováni
23 / 04 / 2015, 18:00

Britský list The Guardien zveřejnil údajně utajovaný dokument ze summitu EU o uprchlících. Budou se muset nelegální uprchlíci vrátit zpět do Afriky?

Novinářům se údajně podařilo nahlédnout do utajovaného dokumentu, který by měl být přijat EU v rámci protikrizového balíčku opatření, a je dnes projednáván na mimořádné schůzce členských státl Unie. Podle The Guardian se bude muset drtivá většina uprchlíků, kteří se dostali v loňském a letošním roce do Itálie, vrátit zpět do Afriky. 

Všichni nelegální migranti budou zahrnuti do tzv. "návratového programu", jehož realizací byla pověřena agentura Frontex. Evropská unie raději zdvojnásobí finanční prostředky na operace Triton a Poseidon, které mají za úkol monitorovat pohyb nelegálních uprchlíků, než aby přijala až několik stovek tisíc afrických uprchlíků.

Navzdory tlaku humanitárních organizací nejsou členské země ochotny přijímat tolik uprchlíků. Vedoucí představitelé EU budou pravděpodobně souhlasit s tím, že musí být okamžitě zahájeny přípravy na splnění úkolu "identifikovat, zachytit a zničit lodě dříve, než je budou moci zneužít pašeráci lidí"; tato společná vojenská operace však "musí být provedena v rámci mezinárodního práva".

Do Itálie, Řecka a Malty, tedy zemí, které jsou přívalem uprchlíků zasaženy nejvíce, už míří krizové týmy, které budou tamním úředníkům pomáhat s procesem přijímání uprchlíků. Pomoc by měla zamířit také do afrických zemí, ze kterých lodě s uprchlíky nejčastěji vyplouvají – do Tuniska, Egypta, Súdánu nebo Mali.

Pokud jde o sdílení odpovědnosti v celé EU, návrh prohlášení naznačuje pouze "zřízení dobrovolného pilotního projektu na přesídlení, který nabídne alespoň 5000 míst pro osoby, na něž se vztahuje ochrana". EU současně přijme závazek zvýšené pomoci pro jihoevropské státy, Itálii, Maltu a Řecko.

Zdroj YouTube, Al Jazeera English

Zdroj: echo24.cz, theguardian.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace