Summit EU potvrdí spolupráci v obraně, mluvit se bude i o migraci

Summit EU potvrdí spolupráci v obraně, mluvit se bude i o migraci
14 / 12 / 2017, 07:30

Posílení spolupráce zemí Evropské unie v obraně a bezpečnosti bude jedním z hlavních témat dvoudenního prosincového summitu EU, který dnes začíná v Bruselu. Lídři osmadvacítky, mezi kterými bude poprvé nový český premiér Andrej Babiš, budou hovořit i o vzdělávání a sociální problematice. Hlavní pozornost se dnes ale soustředí na večerní neformální debatu o možnostech řešení migrační krize a o reformě unijního azylového systému.

Předseda unijních schůzek Donald Tusk už stihl rozvířit atmosféru svým podkladovým materiálem k této diskusi. Napsal totiž, že takzvané "kvóty na migranty" byly nefunkční a debata o jejich dalším využití státy unie jen rozděluje. Už v říjnu se přitom prezidenti a premiéři shodli, že v otázce řešení migrační krize chtějí hledat shodu.

Tuskův pohled na věc se nelíbí nejen Italům, Němcům či některým dalším zemím, ale ani Evropské komisi, která na kvótách trvá. Z dnešní večerní diskuse se ovšem nečekají žádné závěry; Tuskovou snahou je o věci začít otevřeně mluvit.

Svou ochotu pomoci v migrační krizi jinak než přebíráním žadatelů o azyl dnes chtějí Česko a ostatní země Visegrádské skupiny (Slovensko, Polsko a Maďarsko) demonstrovat na společném jednání s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a italským premiérem Paolem Gentilonim. Slíbit by měly výraznou peněžní částku na podporu lepší ostrahy libyjských hranic.

Večer by také premiéři a prezidenti měli odsouhlasit prodloužení sankcí proti Rusku kvůli ukrajinské krizi a probrat dění na Blízkém východě v souvislosti s rozhodnutím USA uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele.

Babiše čeká před summitem dvoustranné rokování s Tuskem; podle diplomatů by se měl český premiér během vrcholné schůzky setkat také s předsedou komise Junckerem.

V pátek šéfy států a vlád 27 zemí - tedy bez Británie - čekají dvě další schůzky. Nejprve o budoucnosti hospodářské a měnové unie a poté o stavu vyjednávání o britském odchodu z evropského bloku.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace