Summit EU potvrdí spolupráci v obraně, mluvit se bude i o migraci
Posílení spolupráce zemí Evropské unie v obraně a bezpečnosti bude jedním z hlavních témat dvoudenního prosincového summitu EU, který dnes začíná v Bruselu. Lídři osmadvacítky, mezi kterými bude poprvé nový český premiér Andrej Babiš, budou hovořit i o vzdělávání a sociální problematice. Hlavní pozornost se dnes ale soustředí na večerní neformální debatu o možnostech řešení migrační krize a o reformě unijního azylového systému.
Předseda unijních schůzek Donald Tusk už stihl rozvířit atmosféru svým podkladovým materiálem k této diskusi. Napsal totiž, že takzvané "kvóty na migranty" byly nefunkční a debata o jejich dalším využití státy unie jen rozděluje. Už v říjnu se přitom prezidenti a premiéři shodli, že v otázce řešení migrační krize chtějí hledat shodu.
Tuskův pohled na věc se nelíbí nejen Italům, Němcům či některým dalším zemím, ale ani Evropské komisi, která na kvótách trvá. Z dnešní večerní diskuse se ovšem nečekají žádné závěry; Tuskovou snahou je o věci začít otevřeně mluvit.
Svou ochotu pomoci v migrační krizi jinak než přebíráním žadatelů o azyl dnes chtějí Česko a ostatní země Visegrádské skupiny (Slovensko, Polsko a Maďarsko) demonstrovat na společném jednání s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a italským premiérem Paolem Gentilonim. Slíbit by měly výraznou peněžní částku na podporu lepší ostrahy libyjských hranic.
Večer by také premiéři a prezidenti měli odsouhlasit prodloužení sankcí proti Rusku kvůli ukrajinské krizi a probrat dění na Blízkém východě v souvislosti s rozhodnutím USA uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele.
Babiše čeká před summitem dvoustranné rokování s Tuskem; podle diplomatů by se měl český premiér během vrcholné schůzky setkat také s předsedou komise Junckerem.
V pátek šéfy států a vlád 27 zemí - tedy bez Británie - čekají dvě další schůzky. Nejprve o budoucnosti hospodářské a měnové unie a poté o stavu vyjednávání o britském odchodu z evropského bloku.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě, letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více
Zdroj: ČTK
Tagy článku