Summit EU s Tureckem: Jak dopadne vyjednávání s tureckým premiérem Davutogluem?

Summit EU s Tureckem: Jak dopadne vyjednávání s tureckým premiérem Davutogluem?
Autor fotografie: YouTube/screenshot
18 / 03 / 2016, 08:00

Lídři zemí Evropské unie se krátce po půlnoci shodli na společném postoji k návrhu dohody s Tureckem o migraci.

Brusel - Podle německé kancléřky Angely Merkelové mají všichni premiéři a prezidenti zájem na tom dohodu s Ankarou uzavřít; poté bude třeba začít uprchlíky rychle vracet z Řecka do Turecka.

O návrhu by měl šéf summitů EU Donald Tusk jednat s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem dnes ráno ještě před tím, než se turecký zástupce formálně sejde se všemi svými evropskými partnery.

Turci před deseti dny přišli návrhem, že převezmou zpět všechny migranty z řeckých ostrovů. Za každého Syřana mezi nimi by měla EU naopak převzít jednoho syrského uprchlíka z Turecka s právem na azyl. EU k tomu plánuje využít celkem 72.000 míst: 18.000 z loni odsouhlaseného programu přesídlování syrských uprchlíků do EU a dalších 54.000 míst z plánu přerozdělit uprchlíky mezi členské země. Turecko údajně ale požaduje, aby EU přijala ročně 500 tisíc uprchlíků z přeplněných tureckých táborů.

Pokud by začalo fungovat, že se další uprchlíci nebudou dostávat do Řecka a jejich příliv se zastaví, potom by měl být zahájen následný přesídlovací program, ke kterému by se země EU hlásily dobrovolně. 

EU připravuje přesídlování statisíců uprchlíků z tureckých uprchlických táborů ročně. Koalice "ochotných unijních států" má přesídlovat na svá území uprchlíky dobrovolně.

Merkelová uvedla, že termín pro začátek vracení běženců zatím nebyl stanoven. "I když není dohoda na tom, kdy přesně by se mělo začít, rozumíme si v tom, že by to mělo být opravdu rychle," řekla. "Samozřejmě víme, že kdyby to trvalo příliš dlouho, vyvolalo by to silný přitažlivý efekt (pro příchod dalších migrantů do Řecka)," doplnila.

Dohodu s Tureckem o vracení běženců komplikovaly právní otázky. Litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová při příchodu na summit řekla, že návrh dohody je na hraně mezinárodního práva. Koncept plošného vracení migrantů kritizovaly v uplynulých dnech nevládní organizace zabývající se lidskými právy i úřady Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Včera ale rozhodl Evropský soudní dvůr, že státy Evropské unie mohou vracet žadatele o azyl o do neunijní země považované za bezpečnou. A nepotřebují k tomu souhlas jiného státu EU. Verdikt se týká Pákistánce, kterého Česko vrátilo do Maďarska, to pak migranta poslalo zpět do Srbska. Maďarský soud chtěl mít jistotu, že k tomuto kroku není nutný souhlas české strany. Zdroj: eurozpravy.cz

 

 

Tagy článku