Summit NATO má nabitý program, překvapení může přijít s Trumpem

Summit NATO má nabitý program, překvapení může přijít s Trumpem
11 / 07 / 2018, 07:30

Summit Severoatlantické aliance, který dnes začíná v Bruselu, má nabitý program. Šéfové států a vlád 29 členských států by měli potvrdit změny velitelské struktury, odsouhlasit spuštění výcvikové mise v Iráku či oznámit začátek rozhovorů o vstupu Makedonie, zřejmě někdy v příštím roce. Především ale budou opět ujišťovat amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Evropa skutečně bude víc investovat do své vlastní obrany.

Trump spojenecké země právě za malý přípěvek společnému dílu opakovaně peskuje, jeho veřejná vystoupení a příspěvky na sociálních sítích bývají velmi ostré a nevybíravé.

Jaký způsob komunikace šéf americké administrativy dnes v nové budově alianční centrály zvolí, ale zůstává velkou neznámou. Závěrečné komuniké schůzky už však bylo odsouhlaseno na pracovní úrovni a nečeká se, že by v něm účastníci summitu dělali nějaké zásadní změny.

Jen pár dní před Trumpovou schůzkou s ruským prezidentem Vladimirem Putinem se ale někteří diplomaté obávají možných nepříznivých signálů ohledně prasklin v jednotě západní obranné aliance.

Evropské země Washington ujišťují, že do roku 2024 své závazky navýšit výdaje na obranu splní. Většina, včetně ČR, také předložila konkrétní plán, jak se na dvě procenta hrubého domácího produktu hodlají dostat.

U večeře státníky čeká obecnější strategická debata o světovém dění, včetně chladných vztahů s Ruskem. Česko bude dnes na summitu zastupovat prezident Miloš Zeman.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace