Summit uprchlickou krizi nevyřešil, jen oddálil. Do konce roku může do Německa přijít až 5 milionů uprchlíků

Summit uprchlickou krizi nevyřešil, jen oddálil. Do konce roku může do Německa přijít až 5 milionů uprchlíků
19 / 03 / 2016, 07:15

Premiéři a prezidenti zemí Evropské unie a turecký premiér Ahmet Davutoglu včera potvrdili dohodu o vracení migrantů z řeckých ostrovů do Turecka. Ale není to konec uprchlické krize, jenom oddálení problému, se kterým se bude EU potýkat i nadále.

Brusel - Všichni uprchlíci, kteří připlují na řecké ostrovy od půlnoci z neděle 20. března na pondělí by měli být vraceni Ankaře. Ale také naopak: Za každého Syřana mezi nimi by EU měla z Turecka vyzvednout jednoho syrského občana, přičemž přednost budou mít ti, kteří se nepokusili sami překonat Egejské moře.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker uvedl, že "Řecko čeká při zpracovávání žádostí o azyl a vracení migrantů "herkulovský úkol". "Potřebujeme relokovat 6000 lidí měsíčně. Předpokládáme, že tohoto čísla dosáhneme, protože členské státy při tomto i při předchozích schůzkách slíbily, že dostojí svým slibům (pomoci)," řekl. Podle něj 4000 lidí z unijních a mezinárodních úřadů a z Řecka začne "okamžitě" pracovat na realizaci dohody.

Český premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že Praha je připravena Aténám pomoci. "Předpokládám, že už v pondělí na jednání vlády by nás informoval ministr vnitra o tom, jakým způsobem Česká republika bude participovat na posílení technické pomoci Řecku tak, abychom celý ten mechanismus uvedli do života," řekl.

Dohoda s Tureckem má být způsobem, jak zastavit masivní příliv migrantů do Evropy přes Balkán. Předseda Evropské rady Donald Tusk ale zdůraznil, že pro skutečné řešení uprchlické krize je třeba také zajistit vnější hranici EU a obnovit fungování schengenského prostoru bez vnitřních hraničních kontrol. Podobně se vyjádřil i Sobotka, podle něhož EU získala dnešní dohodóu čas k dalším opatřením na ochranu hranic.

Davutoglu vyjádřil přesvědčení, že dohoda odradí migranty od toho, aby hledali pomoc pašeráků lidí při cestě do Evropy. Zároveň by podle něj měla podpořil legální imigraci. Dohodu označil za spravedlivou k oběma stranám, podle něj se ukazuje, že EU a Turecko mají společnou budoucnost.

Podle dohody by unie měla převzít z Turecka nanejvýš 72.000 syrských migrantů. Měla by pro to využít dosud neobsazená místa v již odsouhlasených programech přerozdělování a přesídlování migrantů. Pokud do vyčerpání tohoto počtu míst nepřestanou uprchlíci do Řecka přicházet, bude program zastaven. Česko by mělo v rámci přemístění přijmout nejméně 4306 uprchlíků.

"Do závěrů Evropské rady se podařilo prosadit potvrzení, že dohoda s Tureckem nezakládá žádné nové závazky pro členské státy v oblasti relokací a přesídlování," zdůraznil Sobotka. "Budou využívány stávající relokační mechanismy, nedojde k žádnému navyšování. Pro nás to bude znamenat následující změnu: My dnes bereme syrské uprchlíky z Jordánska, místo toho budeme brát syrské uprchlíky z uprchlických táborů v Turecku. Nic se nemění na tom, že uprchlíci budou prověřováni," řekl.

Největší spor panoval ohledně požadavku Turecka otevřít nové kapitoly přístupových rozhovorů s EU, což blokoval Kypr, který od Ankary marně žádá uznání kyperského státu. Věc je vyřešena slibem, že do konce června bude otevřena kapitola číslo 33 týkající se finančních a rozpočtových opatření.

Otevření dalších kapitol v dohodě zmíněno není, Davutoglu ale vyjádřil naději, že v budoucnu budou přístupová jednání rychlejší. Sobotka však upozornil, že jednání o vstupu Turecka do EU budou stejná jako u každé jiné země a nedá se očekávat, že by se vše odehrálo ze dne na den. Vyjednávání prý budou komplikovaná a nelze v nich nic přeskakovat.

Unie rovněž slíbila, že do týdne bude sestaven seznam projektů, které bude možné rychle podpořit už v rámci loni domluvených tří miliard eur (81 miliard Kč). Po vyčerpání těchto peněz poskytne EU Turecku do roku 2018 podporu ve výši dalších tří miliard eur.

Podařilo se vyřešit i neshody o přesném termínu spuštění mechanismu vracení běženců i otázku legality celé věci. Podle dohody se návraty musí dít plně podle unijního i mezinárodního práva a běženci budou posuzováni individuálně, nikoli plošně. Na celý proces by měl dohlížet Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Uprchlická krize nekončí, to horší nás čeká

Analytici z institutu Freiburger Denkfabrik SAT varují, že do konce letošního roku by mohlo do Německa dorazit dalších 5,3 miliónu lidí. Informaci zveřejnil server novinky.cz s odvoláním na Die Welt.

V další fázi je plánováno dobrovolné přebírání syrských uprchlíků z Turecka do EU. Turečtí diplomaté před nedávnem zdůrazňovali, že reálný efekt by mělo přesídlování stovek tisíc lidí. Program by byl pro členské země dobrovolný. Česko a další státy dávají jasně najevo, že své závazky ohledně přijímání migrantů zvyšovat nehodlají.

Analytici z ústavu ve Freiburgu vypracovali pět modelů, které mohou nastat, popřípadě jejich kombinace, v následujících měsících. Zapojení Turecka do řešení migrace je podle analytiků nedostatečné a problém řeší jen částečně. Další masu běženců totiž „vyprodukují“ eskalující konflikty v Africe a migranti budou k cestám do Evropy místo uzavřené balkánské cesty využívat nových tras.

Aktuální dohoda s Tureckem totiž neřeší konflikt v Sýrii, který bude podle tohoto modelu pokračovat, varují experti. Vedle Syřanů budou do Evropy proudit také Afghánci a Pákistánci. Migranti budou využívat k cestám na starý kontinent trasy přes severní Afriku nebo Kavkaz.Podle jejich prognózy by jich měl do konce letošního roku v Německu být další milión.

Uprchlickou vlnu budou „živit“ eskalující problémy v Africe. Je to především Nigérie s katastrofálním hospodářstvím a nezvládnutými problémy s islamistickými radikály z Boko Haram. K tomu se přidávají země jako například Súdán nebo Kongo. Křižovatkou této migrační vlny se stane nestabilní Libye, odkud budou lidé vyplouvat a přes Španělsko a Itálii se pokusí dostat do Německa.

Západ netrpělivě čeká na novou libyjskou vládu. Chce zasáhnout proti IS v Libyi

Pokud ale zůstanou vnitřní hranice schengenského prostoru otevřené a nepodaří se vyřešit žádný z hrozících konfliktů, institut ve Freiburgu počítá s tím, že v Německu přibude do konce letošního roku 5,3 miliónu uprchlíků.

Tagy článku