Super Tucano proti teroristům v Afghánistánu

Super Tucano proti teroristům v Afghánistánu
Autor fotografie: "Aeronaves Ágata 7 (8780131013)" by Ministério da Defesa - Aeronaves Ágata 7. Licensed under CC BY 2.0 via Commons|Popisek: Ilustrační foto A-29 brazilského letectva
24 / 09 / 2015, 14:45

Lehké útočné letouny A-29 Super Tucano dorazí do Afghánistánu s drobným zpožděním.

Důvod přesunu dodání 20 strojů z konce tohoto roku na začátek roku 2016 nebyl US Air Force vysvětlen, výcvik afghánských letců na základně Moody pokračuje.

Afghánské letectvo kupuje stroje A-29 Super Tucano jako náhradu ruských vrtulníků Mi-35 Hind, které poskytují primární podporu pozemním jednotkám.

O využití turbovrtulových letadel jsme psali v článku: Archanděl útočí na teroristy ISIS

A-29 je poháněn turbovrtulovým motorem 1600 SHP Pratt & Whitney PT6A-68/3, standardně nese dva kulomety ráže 12,7 mm (200 nábojů každý) v křídlech, může být nakonfigurován dalšími zbraněmi zavěšenými pod křídly, jako je 20 mm dělo, přídavné kulomety, rakety, přesně naváděnou municí, a nebo "hloupými" bombami až do hmotnosti 1500 kg.

Fim de tarde

Má vytrvalost sedm hodin a vzlétat může i z neupravených letištních ploch.

Zdroj: IHS Jane´s

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.