Svědectví ze zón smrti, kde se lidé kvůli ebole vyhýbají jeden druhému

Svědectví ze zón smrti, kde se lidé kvůli ebole vyhýbají jeden druhému
Autor fotografie: https://www.flickr.com/photos/69583224@N05/14651372257|Popisek: European Commission DG ECHO
21 / 10 / 2014, 18:15

21.10.2014 / Jak se žije ve společnosti, která je zasažena virem eboly.
Foto, zdroj: European Commission DG ECHO

Nelíbají se, neobjímají, nepodávají si ruce, raději se vůbec nescházejí. Tak vypadá život v zemích zasažených epidemií eboly. Když vidí známého, z jehož okolí zemřel někdo na ebolu, přecházejí raději na druhou stranu ulice. Pokud vůbec vycházejí z domu. Tak vypadá život v Liberijském hlavním městě Monrovii.

Školy, restaurace, kavárny, kina, divadla, sportovní stadiony jsou zavřené. Většina podnikatelů zkrachovala. Průmyslové podniky přestaly vyrábět. Téměř všechny obchody jsou zavřené. Kdo by riskoval, že se ho bude dotýkat například holič. Export všech produktů skončil. Kdo by se odvážil dotýkat čehokoliv z nakažené oblasti. Zemědělská produkce hnije na polích. Selhává distribuce, hrozí hlad.

Lidé, pokud je to možné, neopouštějí své byty, nescházejí se s přáteli, dávno se nechodí večer bavit. Bratři Jamal a Isaiah Wiliamsovi z Liberijské Monrovie popisují jak epidemie eboly rozvrátila jejich život. Přestali se kromě přátel scházet i se svými přítelkyněmi. Komunikují spolu už jen po telefonu. Každý se vyhýbá kontaktům, které by mohly vést k nákaze ebolou.

Lidské kontakty jsou minulostí. Místo nich je všudypřítomná nedůvěra. Lidé vyhledávají jen potraviny, které je možné před konzumací omýt dezinfekcí. Nikdo nekoupí například ryby od rybářů, kteří by mohli být nakaženi ebolou. Na každém rohu visí plakáty varující před nebezpečím nákazy ebolou. Popisují příznaky nakažení. Otřesné obrázky pronásledují obyvatele města, kteří se odváží na ulici.

Ebola, ebola, ebola, ozývá se z rádia i z televize. Ebola, ebola, ebola hlásají novinové titulky. Nikdo se nechce starat o děti, jejichž rodiče zemřeli na ebolu. Všichni se bojí možné nákazy.

Pomocný zdravotnický personál z řad Liberijců pracujících v centrech pomoci nemocným organizace Lékaři bez hranic čelí krachu svých rodinných vztahů. Manželky nechtějí, aby pracovali v tak rizikovém prostředí. Anebo po nich požadují, aby bydleli izolovaně od rodiny. S dětmi těchto pracovníků se ostatní děti na příkaz svých rodičů odmítají stýkat.

Domy s mrtvými, kteří podlehli ebole obcházejí všichni obloukem. Někdy v nich zamykají mrtvá těla. Jak dlouho bude tenhle strašný život trvat, ptají se všichni.

Rány, které ebola komunitě zasadila, jsou tak hluboké, že se z nich ti, kteří přežijí, budou vzpamatovávat roky po vítězství nad ebolou. Ale potlačení epidemie, není ještě ani zdaleka na obzoru.

Psali jsme také:

Objektivní a krátké zprávy o ebole

USA proti ebole. Ještě větší katastrofa než jsme čekali!

Analýza dat z mobilních telefonů může zastavit šíření virových nemocí

Zranitelnost západního světa odhalila ebola

Další podezření na ebolu v ČR

Drama na palubě amerického letadla

EBOLA: první případ v Česku? NE

Americká letiště zavádí screening teploty cestujících na příletech z Afriky

Ebola je v Evropě a USA a lékaři uklidňuji: virus se nešíří vzduchem, ale.....

Do měsíce se můžou objevit první případy eboly ve Francii a Velké Británii

Ebola v Texasu: u dalších 10 pacientů je "vysoké riziko" nakažení

Virus eboly v americkém Dallasu potvrzen. 100 potencionálních nakažených

Ebola! Směšná panika nebo děsivá ignorance? Obojí.

Těchonín - místo pro boj s ebolou v Česku

Rada bezpečnosti OSN: epidemie eboly v Africe je "hrozbou pro mezinárodní mír a bezpečnost"

Tagy článku