Švédská ministryně: Integrujme bojovníky IS do společnosti, dejme jim byty a práci

Švédská ministryně: Integrujme bojovníky IS do společnosti, dejme jim byty a práci
Autor fotografie: flickr.com|Popisek: Alice Bah Kuhnkeová
15 / 03 / 2017, 10:00

Švédská ministryně kultury a demokracie ze Strany Zelených Alice Bah Kuhnkeová chce přivítat zpět v zemi Švédy, kteří odešli bojovat po bok Islámského státu.

Švédská společnost by je podle jejího názoru měla znovu integrovat. Kuhnkeová svůj nápad představila ve státní televizi SVT. Ministryně prohlásila, že je nutné v rámci deradikalizačních programů zapojit pracovníky sociálních služeb, aby pomohli bojovníkům, kteří stáli dříve věrně po boku IS zpět do demokratické společnosti.

Podotkla, že pokud spáchali tito radikálové nějaké zločiny, musí se řádně vyšetřit. Týká se to podle ní zhruba 300 islamistických radikálů, kteří se na Blízkém východě připojilo k Islámskému státu. Asi polovina z nich se za nějaký čas opět vrátila do Švédska.

Podle jejích slov se zapojilo do programů deradikalizace zatím 10 až 30 osob, což považuje zatím za velmi nízký počet, který chce navýšit. Kuhnkeová zároveň vyzvala švédské obce, aby se aktivně podílely na integraci navrátilců z bojišť na Blízkém východě.

Čtěte také: O čem se nesmí mluvit? O kriminalitě imigrantů ve Švédsku. Integrace přistěhovalců je jedno velké fiasko.

Například obecní koordinátorka proti extremismu Anna Sjostrandová v jihošvédském městě Lund prohlásila, že by s bývalými bojovníky IS mělo být zacházeno stejným způsobem jako s lidmi, kteří již dále nepáchají trestnou činnost. To znamená, že je nutné pomoci bývalým radikálům pomoci s nalezením práce či bydlení a zajistit i jiné potřeby, aby mohli plnohodnotně existovat.

Nápad švédské ministryně však vyvolalo pozdvižení nejen na sociálních sítích, ale také u expertů na terorismus. Jeden z nich, Magnus Ranstorp, na svém twitterovém úču napsal, dva švédští radikálové, kteří se do vlasti vrátili, byli zapojeni do teroristických útoků v Paříži v listopadu 2015. Při nich zemřelo 130 lidí. Ranstorp uvedl, že program deradikalizace není domyšlený a nezačleňuje plnohodnotně navrátilce z bojišť na Blízkém východě do švédské společnosti.

 

psali jsme:

Švédsko migraci zvládá a chce nadále migrantům pomáhat, říká švédský novinář českého původu

 

Zdroj: express.co.uk

 

Tagy článku