Švédská vicepremiérka ze Strany Zelených podala demisi. Její stranu infiltrovali islámisté?

Švédská vicepremiérka ze Strany Zelených podala demisi. Její stranu infiltrovali islámisté?
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Asa Romsonová na tiskové konferenci
10 / 05 / 2016, 09:00

Vícepremiérka a ministryně životního prostředí Asa Romsonová v pondělí 9. května rezignovala na svojí funkci, do které jí nominovala švédská Strana zelených. Pokud se Zelení po sérii skandálů z vlády stáhnou, nejsou vyloučeny ani předčasné volby.

Romsonová odchod z vlády oznámila poté, co ji stranický výbor navrhl odvolat z předsednického křesla. Švédští Zelení mají kolektivní dvoučlenný předsednický orgán, spolu s Romsonovou funkci zastává ještě Gustav Fridolin. Ten má podporu 54 procent straníků. Výměnu vedení  strana plánuje na třídenním sjezdu, který začne v pátek. Zdroj: eurozpravy.cz

Lars Nicander- ředitel Centra pro asymetrické hrozby, který je považován za jednoho z největších expertů na boj proti extremismu, koncem dubna na zpravodajské televizi TV4 konstatoval, že mu infiltrace islamistů připomíná období studené války, kdy se do demokratických politických stran a dalších organizací infiltroval Sovětský svaz a uvedl, že "Švédská Strana zelených může být infiltrována islamisty"

Romsonová je během krátké chvíle již druhým členem menšinové levicové vlády, který odstoupil. V polovině dubna totiž rezignoval její kolega Mehmet Guner Kaplan, také člen Strany zelených a sám muslimského vyznání, co se přišlo na to, že se stýkal s radikály z turecké organizace Šedí vlci.  

Ona, Kaplan a další politici čelili rozsáhlé kritice uvnitř strany, že nezvládli svoji funkci. Mnozí členové jim vytýkají, že nedostatečně odmítli jednání islámistických radikálů a nevystoupili radikálně proti těm straníkům, kteří zastávali konzervativní pohled na ženy.

Jeden z politiků Zelených odmítl kvůli své víře podat ruku novinářce, další přirovnal Izrael k nacistickému Německu a třetí v televizi rukou ukázal gesto spojované s egyptským Muslimským bratrstvem. Další zelený politik zase chtěl, aby ve třetím největším švédském městě Malmö vystoupil nechvalně proslulý saúdskoarabský salafista Salmán Auda. Zdroj: ČTK

Problémům opakovaně čelila i Romsonová, která nedávno v televizním interview teroristické útoky na New York a Washington z 11. září 2001 označila za "nehody". Později zdůraznila, že atentáty odsuzuje. Loni pak přirovnala uprchlickou krizi v Evropě za novou Osvětim, kde nacisté povraždili přes 1,3 miliony lidí, především Židů.

Podle listu Yle Nyheter má Romsonová podporu jen každého pátého člena strany.

Je to už druhá demise vysokých politiků unijních zemí během několika hodin. Včera rezignoval na post rakouského kancléře Werner Faymann.

Löfven po rezignačním oznámení vicepremiérky řekl, že ve složení své vlády chystá změny a že nadále na ministerských postech počítá se Zelenými. Pokud ekologická strana další účast v kabinetu odmítne, může se Löfven pokusit vládnout sám do řádných voleb v roce 2018, vypsány ale mohou být i předčasné volby.

Romsonová se stala "populární" i tím,  že se málem rozplakala, když v listopadu 2015 spolu s premiérem oznamovala zpřísnění azylové politiky.


 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace