Švédská vláda přijímá opatření: granátovou amnestii

Švédská vláda přijímá opatření: granátovou amnestii
30 / 07 / 2018, 17:30

Server zbrojnice.com, který přináší informace a analýzy z oblasti praktických, právních, kulturních a společenských aspektů civilního držení zbraní, vydal zprávu týkající se přibývajících útoků ručními granáty ve Švédsku. Švédská vláda se rozhodla problém řešit.

Existují druhy kriminality, které jsou typické pouze pro některé geografické oblasti. Například Británie je unikátní vysokým počtem útoků kyselinou. Švédsko je zase známé výbuchy ručních granátů. Těch v zemi v posledních třech letech zaznamenali průměrně 21 ročně. Kromě výbuchů na ulicích případy zahrnují například exploze mířené proti policejním stanicím, nebo vhození granátu oknem dovnitř bytu. Výjimkou nejsou ani výbuchy granátů v obchodech v důsledku neplacení výpalného.

Švédská vláda se rozhodla s výbušninovým zločinem začít aktivně bojovat. V prvé řadě došlo k zvýšení trestních sazeb spojených s držením granátů a dále úřady přistoupily k demonstrativním testům následků jejich výbuchů. Oboje by mělo potenciální pachatele odradit od používání granátů, na což bude navazovat amnestie, jejímž účelem je zločincům umožnit beztrestně své granáty odevzdat.

Podrobnosti najdete v článku Švédsko: granátové tresty, testy a amnestie na zbrojnice.com.

Ze Švédska přicházejí špatné zprávy o násilné kriminalitě opravdu často. V souvislosti se střelbou, k níž došlo 18. června v centru Malmö ČTK ve zprávě uvedla, že ačkoli je Švédsko považováno za klidnou a bezpečnou zemi, některé části Malmö nebo Göteborgu jsou dlouhodobě nechvalně známé vysokou mírou kriminality. Případy střelby, žhářských útoků či vyřizování účtů za použití granátů zde nejsou výjimečné.

Psali jsme: Tři důvody, proč migrační krize rozloží Švédsko

Švédský list Aftonbladet v jednom ze svých letošních článků poukázal na vysoký počet útoků střelnými zbraněmi ve třech největších švédských městech za posledních sedm let, které policie připisuje válce gangů. Podle deníku Aftonbladet došlo mezi roky 2011 a 2018 ve Stockholmu, Göteborgu a Malmö k 1500 případům střelby, více než 520 lidí při nich utrpělo zranění a 131 osob bylo zabito. Zbraně často pocházely z Balkánu.

Také studie akademiků zveřejněná v květnu v časopise European Journal on Criminal Policy and Research poukazuje na velký nárůst střelných útoků ve Švédsku v posledních 20 letech. Podle studie jsou případy střelby se smrtelnými následky ve Švédsku čtyřikrát až pětkrát obvyklejší než v sousedních zemích, jako je Norsko či Německo, s ohledem na počet obyvatel. Nejvíce případů střelby je právě v Malmö.

Psali jsme: "Švédsko už není bezpečná země," říká švédský novinář. Na vině jsou přistěhovalci

Zahraniční média dávají v poslední době násilí v Malmö a v dalších městech na jihu Švédska stále častěji do souvislosti s přílivem imigrantů, pro něž jsou jihošvédské přístavy vstupní branou do země. Švédský statistický úřad uvádí, že 54 procent ze zhruba 330.000 obyvatel Malmö mělo v roce 2017 alespoň jednoho rodiče narozeného v cizině. Největší skupinou přistěhovalců v Malmö jsou Iráčané, Dánové, dále pak lidé ze Srbska, Bosny a Hercegoviny, Libanonu, Íránu, Polska, Turecka, Maďarska a Rumunska.

 

Zdroj: zbrojnice.com, ČTK

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace