Švédské Gripeny pro Botswanu

Švédské Gripeny pro Botswanu
Autor fotografie: Saab|Popisek: Ilustrační foto
16 / 06 / 2016, 08:45

Botswana oficiálně potvrdila jednání se švédským výrobcem letadel FMV, kdy tento poměrně hospodářsky vyspělý stát Afriky má zájem o 8 až 12 Gripenů ve verzích C a D.

Švédské stroje nahradí letité americké stroje F-5 Freedom Fighter. Jednání potvrdil velitel Botswanských obranných sil (BDF), Gen. Gaolathe Galebotswe před parlamentním výborem pro veřejné finance, kde poskytnul zákonodárcům informace o výdajích na obranu.

Galebotswe uvedl, že ve snaze o nahrazení stárnoucí flotily letadel F-5 navštívil výrobce letadel v USA, Rusku a Číně, než rozhodli o Gripenech.

"Gripen se hodí pro naše požadavky a mohl by nám dát určitý náskok před našimi konkurenty. F-5 se staly pro BDF neudržitelnými. Potřebovali jsme něco, co je nákladově efektivní, ale stále schopno plnit náš vzdušný obranný mandát, protože bychom měli mít schopnost pracovat jak v napadeném a mírovém prostoru. Mluvím o revitalizaci BDF, " řekl Galebotswe.

Během hledání náhrady F-5 se BDF zajímalo o stroje F-16, ruské Migy, Gripeny a různá čínská letadla. U Gripenu jsou ale nejnižší náklady na provoz. Pokud bude kontrakt uzavřen, jeho hodnota se bude pohybovat okolo 1,7 miliardy dolarů.

BDF ale nechce modernizovat pouze leteckou flotilu, jedná i o nákupu kolových vozidel Piranha, nebo tanků K2 Black Panther od Jižní Koreje.

Zdroj: Defense News

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace