Švédské imigrantské skupiny zločinců představují bezpečnostní riziko pro další země EU. Aktuálně se hrnou do Norska

Švédské imigrantské skupiny zločinců představují bezpečnostní riziko pro další země EU. Aktuálně se hrnou do Norska
Autor fotografie: pugamu / Flickr|Popisek: Ilustrační foto
08 / 12 / 2023, 15:30

Násilí ve Stockholmu a dalších větších městech Švédska roste geometrickou řadou. Arabské polomafiánské struktury se zabývají prodejem kokainu a krvavým bojem o teritoria. Je riziko, že se budou šířit do dalších zemí EU.

Populární švédský deník Aftonbladet dlouhodobě upozorňuje na skutečnost, že se švédské imigrantské skupiny přesouvají ze Švédska do Norska. Švédsko se totiž aktuálně potýká s masivním nárůstem násilí, jež je v poslední době nejvíce spojováno s kurdskou zločineckou sítí nazvanou „Foxtrot“. Její vůdce Rawa Majid, který se zabývá distribucí drog, je nejhledanější osobou země. Právě on se má ukrývat v Turecku, což je vcelku komické, postavíme-li to do kontrastu Majidovy národnosti a nesnášenlivosti Erdoğana ke Kurdům.

Roku 2018 mělo Švédsko celkově nejvyšší počet obětí zásahu střelnou zbraní v Evropě. Počet těchto úmrtí se tak mezi lety 2012 a 2020 ztrojnásobil. Členové gangů však často jednoduše unikají trestům. Nově se začali přesouvat do Norska, které zažádalo o zahraniční pomoc. Obě postižené země si jsou vědomé nebezpečí, které může usazení imigrantských gangů přinést a situace je natolik vážná, že Švédsko zvažuje možnost zapojení armády k ochraně obyvatel. Překvapujícím však je, že muslimové sami kokain neužívají. Pohání je v jejich krocích tedy myšlenka nadřazenosti nad „zdegenerovanými Evropany“?

Vzhledem k tomu, že se zločinci na útěku před švédskou policií aktuálně bez váhání přesunují do Norska, nabízí se zcela zásadní otázka, jak velké riziko představují pro bezpečnost celé Evropské unie. Schengenský prostor pro ně představuje doslova ráj na zemi. Kupce na kokain si najdou všude a jejich distribuční kanály jsou nepochybně velmi stabilní. Navíc mají po celé západní Evropě velké množství souvěrců, kteří se k nim velmi rádi přidají. Oslo o pomoc nevolá pro nic za nic. Za chvíli může volat další země.

Autor: Martina Sladká

Tagy článku