Švédsko: 70% nezletilých běženců lže o svém věku

Švédsko: 70% nezletilých běženců lže o svém věku
Autor: Pixabay|Popisek: Ilustrační obrázek
11 / 08 / 2016, 06:30

Až 70 procent nezletilých běženců, kteří loni požádali ve Švédsku o azyl, zřejmě uvedli nižší věk, než jaký mají ve skutečnosti. Vláda chce nyní tyto případy zpětně přezkoumat. V žádné jiné evropské zemi nepožádalo v roce 2015 o azyl tolik nezletilých jako ve Švédsku.

Loni jich bylo 35 250, přičemž drtivá většina z nich neměla u sebe doklady. Imigrační úředníci se tak při registraci museli spoléhat na to, jaký věk jim uvedou sami běženci.

Otázka věku je klíčová z několika důvodů: nezletilí utečenci mají v porovnání s dospělými nárok na lepší ubytování, stát jim garantuje školní docházku, především ale mají výrazně vyšší šanci, že jejich žádosti o udělení azylu bude vyhověno a budou moct ve Švédsku zůstat. Již delší dobu se proto spekuluje, že řada běženců právě kvůli tomu záměrně uvádí nižší věk.

Takhle se například prezentuje "15letý uprchlík"...

Vláda ve Stockholmu proto rozhodla, že do konce roku se podrobí zhruba 18 tisíc běženců lékařské prohlídce s cílem ověřit jejich skutečný věk.

Situace v Německu je podobná minimálně co se týká počtů nezletilých běženců. Německé úřady se loni musely postarat o 42 300 dětí a mladistvých, kteří přišli do země jako migranti bez doprovodu dospělých. To je nárůst o 263 procent proti roku 2014, kdy úřady vzaly do péče o 30 700 takových nezletilců méně. Oznámil to spolkový statistický úřad. Celkem pak německé úřady loni pomohly takzvanými dočasnými ochrannými opatřeními 77 600 dětem a mladistvým. To je o 62 procent vyšší počet než v roce předchozím. Počet případů, kdy se úřady postaraly o děti kvůli rodinným problémům, ale podle agentury DPA loni klesl o tři procenta. Bylo jich 35 500, respektive o 1 100 méně než v roce 2014. V těchto případech jde o děti, o které se z různých důvodů nemohou postarat rodiče nebo jejichž výchova je problematická.

Saská zemská vláda se po událostech minulých týdnů rozhodla ještě více investovat do svého policejního sboru. Pokračuje tak trend, který započal již v roce 2014. Saské ministerstvo vnitra apeluje na to, aby byl co nejrychleji a důsledně realizován poslední devítibodový plán kancléřky Merkelové. Jde mu především o to, aby byl co nejdříve doplněn seznam bezpečných zemí o Alžírsko, Tunisko a Maroko (občané právě těchto zemí jsou původci značné části trestných činů spáchaných migranty v Sasku; rozšíření seznamu bezpečných zemí je ale zatím blokováno především Zelenými ve Spolkové radě).

Zdroj: Týdenní přehled o migraci, Ministerstvo vnitra

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace