Švédsko chce kvůli uprchlíkům uzavřít most přes Öresund

Švédsko chce kvůli uprchlíkům uzavřít most přes Öresund
Autor fotografie: pod licencí Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 autor Jorchr, The Öresund Bridge from Lernacken.|Popisek: Most Öresund
05 / 12 / 2015, 11:45

Vláda připravuje nouzové řešení v případě, že počet imigrantů vstupujících do země "bude představovat hrozbu pro bezpečnost nebo veřejný pořádek."

Švédská vláda ve čtvrtek 12. listopadu v poledne obnovila pohraniční kontroly na hraničních přechodech mezi pevninou a Švédskem. Rozhodnutí o obnovení kontroly na hranicích bylo přijato po výzvách opozice omezit příliv migrantů do Švédska. V letošním roce už sem dorazilo 120 tisíc uprchlíků a do konce roku se očekává příchod 350 tisíc.

Švédská vláda nyní chystá právní kroky k tomu, aby mohla okamžitě uzavřít most, spojující zemi s Dánskem, za "účelem kontroly toku žadatelů o azyl." Legislativní návrh je součástí souboru opatření, která umožní kontrolovat totožnost cestujících ve veřejné dopravě s cílem snížit počet žadatelů o azyl. 16 kilometrový most zajišťuje silniční a železniční spojení mezi třetím největším švédským městem Malmö a dánskou Kodaní a denně přes něj přejede asi 20.000 motorových vozidel.

Evropa se rychle opevňuje proti uprchlíkům. Staví ploty, zavádí pohraniční kontroly. Vzorem je Maďarsko.

Ministryně dopravy Anna Johansson uvedla, že "švédská vláda doufá, že nebude muset přistoipit k tomuto nouzovému opatření. Most bude uzavřen pouze tehdy, pokud se počet lidí, kteří přijíždějí dp Švédska zvýší natolik, že "by byla ohrožena bezpečnost země nebo veřejný pořádek." A mluvčí ministerstva dodala: "Musíme jednat rychle." Zdroj: politico.eu

Je otázkou, zda rozhodnutí švédské vlády nesouvisí se situací kolem (ne)zajištění bezpečnosti schengenského prostoru a ochrany vnějších hranic EU, jak ji popsali ministři vnitra SRN a Francie.

Imigranti stojí Švédsko 250 miliard ročně

Švédsko je vedle Německa pro uprchlíky zemí zaslíbenou, ale v posledních týdnech ohlásilo, že jeho kapacity jsou vyčerpány. Konečně v úterý 24. listopadu na tiskové konferenci premiér a vicepremiérka oznámili, že další uprchlíky země již přijímat opravdu nebude. Vicepremiérka za Stranu zelených tuto zprávu dokonce před kamerami obrečela. Informaci zveřejnil server ParlamentníListy.cz

Foto: pod licencí  Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 autor JorchrThe Öresund Bridge from Lernacken.

 
 

 

Milan Chovanec @Milan_Chovanec

 

Do Švédska letos dorazí 200 tis. migrantů, většina z nich bez jakékoliv registrace.

   

      Zobrazit na Twitteru      

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.