Švédsko chce odmítat další žadatele o azyl. Problémy má IKEA - hlásí prázdné sklady

Švédsko chce odmítat další žadatele o azyl. Problémy má IKEA - hlásí prázdné sklady
Autor fotografie: Christian Koehn (fragwürdig) Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 |Popisek: IKEA ve švédském Älmhultu
07 / 11 / 2015, 17:00

Pobočky oblíbeného obchodního domu IKEA v Německu a Švédsku hlásí nedostatek vybraného zboží. Švédsko se zřejmě rozhodne vracet uprchlíky do jiných členských států. Dánsko už je předem odmítá.

Krize kolem uprchlíků se projevila ve švédské IKEA. Její obchody v domovské zemi i v Německu mají nedostatek lůžek, matrací i přikrývek. Problémy se zásobováním se zřejmě nyní dotknou i britských prodejen IKEA. Mluvčí společnosti Josefin Thorell uvedla, že "Je obtížné zajistit dodávky tohoto zboží, pokud bude uprchlická krize pokračovat stejným tempem." Například německé úřady v Mnichově skoupily většinu lůžek IKEA a další dodávky jsou v nedohlednu.  Informaci zveřejnil server express.co.uk.

Díky stovkám tisíc uprchlíků, kteří dorazili do Evropy, nedostatek některého sortimentu může zasáhnout i pobočky ve Velké Británii. Evropské sklady jsou zásobovány z výrobních center v Asii a ta nestíhají uspokojovat vysokou poptávku. 

Švédská vláda navíc prohlásila, že už není schopná zajistit pro všechny nové uprchlíky ubytování. Kvůli nedostatku kapacit se padesátku uprchlíků chystá vládní migrační úřad ubytovat na recepci svého sídla ve Stockholmu.

Počet žadatelů o azyl roste rychleji, než kolik můžeme zařídit ubytovacích míst. Švédsko už nemůže zaručit ubytování každému, kdo přijde. Ti, kteří přicházejí, by mohli být konfrontováni s faktem, že jr není kde ubytovat,“ řekl švédský ministr spravedlnosti a pro migraci Morgan Johansson. Švédsko může mít začít odesílat uprchlíky zpět do jiných členských států. "Pokud se nám nepovede je ubytovat, musí se vrátit do Německa nebo Dánska," doplnil ministr. Zdroj: zpravy.idnes.cz

Na to reagoval dánský ministr zahraničí Kristian Jensen, kterého citoval kanál TV2 News „Každá země si vybrala svou vlastní cestu v uprchlické oblasti. Oni (Švédsko) si vybrali tu svou, a teď se musí vypořádat s tím, co si přáli,“ prohlásil.

Foto: Christian Koehn (fragwürdig Ikea store in ÄlmhultSweden.

 

 

 

Tagy článku