Švédsko chce vyhostit polovinu uprchlíků. Hrozí, že se budou vyhýbat deportacím.

Švédsko chce vyhostit polovinu uprchlíků. Hrozí, že se budou vyhýbat deportacím.
Popisek: Ilustrační foto
28 / 01 / 2016, 11:30

Ze zhruba 58.000 loňských žádostí o azyl, které byly již vyřízeny, bylo schváleno 55 procent. Situace je údajně "neudržitelná".

Švédsko by mohlo vyhostit až polovinu ze zhruba 160.000 migrantů, kteří loni přišli do země. Ve středu to prohlásil švédský ministr vnitra Anders Ygeman. Pryč z dosud vstřícné skandinávské země budou muset podle ministra neúspěšní žadatelé o azyl, kteří buď odejdou dobrovolně, nebo k tomu budou úřady přinuceni.

Mluví se o 60.000 lidech, ale ten počet může vzrůst až na 80.000," řekl Ygeman v rozhovoru pro ekonomický deník Dagens Industri. Na twitteru později dodal, že on sám o počtu vyhoštěných lidí nerozhoduje, to je záležitost příslušných úřadů.

Deportace uprchlíků z EU selhala. Odmítly je přijmout zpět africké země i Pákistán.

Loni požádalo ve Švédsku o azyl rekordních 163.000 migrantů, což je největší počet takových žádostí v přepočtu na obyvatele v evropských zemích. Ze zhruba 58.000 loňských žádostí o azyl, které byly již vyřízeny, bylo schváleno 55 procent.

Vláda podle ministra Ygemana pověřila policii a imigrační úřad, aby důsledně dohlédly na dobrovolný odchod či vyhoštění neúspěšných žadatelů o azyl. Na dopravu migrantů pryč ze Švédska budou použita charterová letadla, ale celý proces může trvat až několik let, citoval Ygemana zpravodajský server BBC News.

Neúspěšní žadatelé o azyl dostávají od německé vlády až 700 EUR za dobrovolný návrat domů

Švédská vláda se podle listu Dagens Industri obává, že mnoho neúspěšných žadatelů o azyl se nyní začne skrývat. "Máme před sebou náročný úkol. Budeme potřebovat více zdrojů a lepší spolupráci mezi úřady," podotkl Ygeman, "Existují obavy, že se neúspěšní žadatelé o azyl přesunou do podzemí a budou se skrývat, aby nemohli být deportováni. Pokládáme to za významné bezpečnostní riziko."

Současně oznámil, že je nutné posílit ochranu švédských hranic o dalších tisíc příslušníků policie. Jedním z dalších opatření mají být důkladné kontroly nelegálního zaměstnávání cizinců.

Doposud zajišťovali nucené deportace na palubách pravidelných leteckých spojů příslušníci vězeňské a probační služby, nyní ale bude nutné zajistit speciální lety. Problém také bude s navracením těch azylantů, kteří mají ve Švédsku příbuzné, přiznal ministr vnitra.

Švédsko patří spolu s Německem a Rakouskem k zemím, které během současné migrační krize přijaly nejvíce žádostí o azyl. Situace ve Švédsku se ovšem podle premiéra Stefana Löfvena stala "neudržitelnou", a země proto musela zavést kroky vedoucí k omezení počtu přijímaných běženců včetně hraničních kontrol.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.