Švédsko je nyní známé jako bezpečný přístav pro teroristy. Požádat o azyl může i džihádista.

Švédsko je nyní známé jako bezpečný přístav pro teroristy. Požádat o azyl může i džihádista.
18 / 06 / 2016, 09:30

Ve Švédsku požádal o azyl známý islamista z Bosny a Hercegoviny. I s početnou rodinou.

Šestačtyřicetiletý muž přiletěl společně se svými čtyřmi dětmi z bosenské Tuzly do Malmö a ještě na letišti požádal ve Švédsku o azyl. Jak uvádí deník Sydsvenskan, policejní důstojník Leif Fransson byl značně rozčílen, když zjistil, že případ bosenského islamisty byl předán Agentuře pro migraci: „Švédsko je nyní známé jako bezpečný přístav pro teroristy. Jakmile kdokoli zakřičí, že chce azyl, tak se mu okamžitě otevřenou naše brány.“ Informaci zveřejnil server parlamentnilisty.cz. (Zdroj: thelocal.se)

Video: Reportáž ze základny islámských radikálů v Bosně

Když policie zjistila, že muž má zakázán vstup do Švédska, umístila jej do vazby. Jeho manželka již byla v Malmö na návštěvě u přítele a pro děti si přijela přímo na letiště. Francie krátce před tím švédské úřady informovala o tom, že bosenský islamista figuruje na seznamu lidí, kteří by neměli mít přístup do zemí Schengenu. „Bezpečnostní služby po celé Evropě muže považují za velmi nebezpečného džihádistu,“ uvádí internetový server Local.

„Ovšem právo na to, požádat o azyl, je nadřazeno veškerým obavám. Každý má na základě Ženevských konvencí právo požádat to azyl,“ uvedl pro tiskovou agenturu TT právní zástupce džihádisty Hans Bredberg. Agentura pro migraci přislíbila, že konkrétně tuto žádost o azyl vyřídí velmi rychle a vezme do úvahy pohled švédských bezpečnostních orgánů. „Bosna není považována za nebezpečnou zemi, proto má šestačtyřicetiletý žadatel o azyl jen malou šanci na úspěch.“

Islámisté budují základnu v Bosně

Bosenský občan však nebyl jediným džihádistou, který se tento týden dostal do centra pozornosti švédské spravedlnosti. Před soudem stanul pětadvacetiletý muž ze Södertälje, který se podle vyšetřovatelů plánoval připojit k teroristické organizaci An-Nusrá v Sýrii. Vyšetřovatelům se bohužel nepodařilo prokázat, že obviněný muž plánoval provést teroristický útok. Přesto, že byly v jeho počítači nalezeny důkazy, které tyto teze podporovaly.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace