Švédsko končí s pohostinností pro imigranty. Teď jsou pro zemi hrozbou

Švédsko končí s pohostinností pro imigranty. Teď jsou pro zemi hrozbou
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
07 / 04 / 2015, 10:15

Švédská tajná služba: země čelí vzrůstající hrozbě islámistických radikálů. Švédové připouštějí, že se musí změnit imigrační politika.

Šéf tajné služby SAPO Anders Thornberg uvedl pro REUTERS: "počet Švédů, kteří odešli bojovat do těchto zemí, se za loňský rok ztrojnásobil. A zároveň se jich za poslední dva roky daleko více než v předchozích deseti letech zapojilo do jiných konfliktů." (Zdroj: reuters.com)

Švédsko, jedna z prvních "multikulturních" zemí v Evropě, se po čtyřiceti letech své smířlivé politiky vůči přistěhovalcům mění a vzrůstají národnostní problémy. "Třetí útok na švédské mešity v jednom týdnu"

Letos předpokládá Švédsko, že o azyl bude žádat až 90 tisíc lidí jen ze Sýrie a Iráku. To podle Thornberga zvyšuje bezbrannost Švédska před infiltrací radikálů. Bojovníci se totiž zároveň ve stále větším počtu vracejí domů. A tajné služby varují, že vzhledem k jejich současnému rozpočtu a personálnímu obsazení se jim takový počet nemůže podařit uhlídat.  SAPO spočítala, že ze Švédska odcestovalo na bojiště v Sýrii a Iráku do služeb al-Káidy či Islámského státu kolem tří stovek jeho občanů, ze kterých tam už přes třicet zahynulo. A zhruba osmdesát z nich se vrátilo do země.

O problémech, se kterými se potýká Švédsko, jsme psali v článku "Evropa znásilněná islámem". Tyto severské, a vždy "multikulturní" země totiž postihla masová epidemie znásilňování a trvá nepřetržitě od roku 2009. Statistiky ukazují, že drtivé většiny znásilnění se dopouštějí muslimští imigranti. Podle švédské Národní rady kriminality (Brottsförebyggande radet — Bra) bylo ve Švédsku za rok 2013 na policii nahlášeno 5900 případů znásilnění. Toto číslo je o něco nižší než v předchozím roce, přesto je – stejně jako v několika posledních letech – blízké cifře 6000, přes 300 znásilněných bylo mladších 15 let. (zdroj: Znásilněné Švédsko islámem, autor: Jiří Vítek, blog.idnes.cz)

„Někteří z navrátilců se ve svém okolí rázem stali svého druhu hrdiny. Dá se předpokládat, že jejich příkladu pak následují další,“ řekl agentuře Reuters Thornberg (Zdroj:zpravy.idnes.cz)

Proslulá otevřenost Švédska vůči imigraci tak naráží na svoje meze. „Z počtu uprchlíků, kteří k nám míří, se skutečně stává hrozba,“ varoval Thornberg. „Jsme pohostinnou zemí a měli bychom jí zůstat, nesmíme však zavírat oči před tím, že jsou lidé, kteří jsou schopni ji zneužít k teroristickým útokům.“ 

 

 

Tagy článku