Švédsko opět zavádí povinnou vojnu. Obává se Ruska

Švédsko opět zavádí povinnou vojnu. Obává se Ruska
Autor: flickr.com|Popisek: vojáci
02 / 03 / 2017, 14:30

Švédsko bude mít opět povinnou vojnu.

Švédská vláda schválila opětovné zavedení povinné vojenské služby. Tu zrušila středopravicová vláda v roce 2010. Na začátku příštího roku by do vojenské služby měly nastoupit čtyři tisíce mužů a žen. Vojnu Švédsko zavádí proto, že má strach z Ruska a celkově nízkého zájmu o službu v armádě.

Povinná vojna se bude týkat mladých lidí narozených 1999. Tělesné a psychologické zkoušky absolvuje celkem 13 tisíc branců.

„Vláda chce více stabilní doplňování vojenských jednotek na dobrovolné bázi a proto je nutné to nějak řešit. Znovuzavedení odvodů je proto nezbytné,“ řekl ministr obrany Peter Hultqvist veřejnoprávnímu rozhlasu SVT. Švédská armáda si dlouhodobě stěžuje na podstav vojáků na různých postech. Podle vojenských špiček scházelo loni švédské armádě zhruba tisíc velitelů, vojáků a námořníků a sedm tisíc rezervistů. 

Důvodem pro opětovné zavedení povinné vojenské služby je pak především faktor Ruska. Švédsko je v posledních letech znepokojeno manévry ruského námořnictva v Baltském moři. Na konci minulého roku Úřad pro řešení nepředvídatelných událostí vyzval jednotlivé kraje, aby zintenzivnily pohotovostní plánování pro případ války. Úřad vyzval představitele místní samosprávy k účasti na armádních cvičeních.

Kvůli obavám z Ruska se ve Švédsku začíná stále více hovořit o možném vstupu neutrálního Švédska do NATO. Švédsko je zatím členem Partnerství pro mír, což je program spolupráce Severoatlantické aliance s armádami států, které nejsou jejími členy. Loni švédský parlament schválil dohodu, která umožní širší přístup Severoatlantické alianci pro vojenská cvičení nebo pro případ války v regionu.

 

psali jsme:

Švédsko pokračuje v intenzívních přípravách na válku. Obává se ruské agrese

 

Zdroj: rt.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace