Švédsko opět zavádí povinnou vojnu. Obává se Ruska

Švédsko opět zavádí povinnou vojnu. Obává se Ruska
Autor fotografie: flickr.com|Popisek: vojáci
02 / 03 / 2017, 14:30

Švédsko bude mít opět povinnou vojnu.

Švédská vláda schválila opětovné zavedení povinné vojenské služby. Tu zrušila středopravicová vláda v roce 2010. Na začátku příštího roku by do vojenské služby měly nastoupit čtyři tisíce mužů a žen. Vojnu Švédsko zavádí proto, že má strach z Ruska a celkově nízkého zájmu o službu v armádě.

Povinná vojna se bude týkat mladých lidí narozených 1999. Tělesné a psychologické zkoušky absolvuje celkem 13 tisíc branců.

„Vláda chce více stabilní doplňování vojenských jednotek na dobrovolné bázi a proto je nutné to nějak řešit. Znovuzavedení odvodů je proto nezbytné,“ řekl ministr obrany Peter Hultqvist veřejnoprávnímu rozhlasu SVT. Švédská armáda si dlouhodobě stěžuje na podstav vojáků na různých postech. Podle vojenských špiček scházelo loni švédské armádě zhruba tisíc velitelů, vojáků a námořníků a sedm tisíc rezervistů. 

Důvodem pro opětovné zavedení povinné vojenské služby je pak především faktor Ruska. Švédsko je v posledních letech znepokojeno manévry ruského námořnictva v Baltském moři. Na konci minulého roku Úřad pro řešení nepředvídatelných událostí vyzval jednotlivé kraje, aby zintenzivnily pohotovostní plánování pro případ války. Úřad vyzval představitele místní samosprávy k účasti na armádních cvičeních.

Kvůli obavám z Ruska se ve Švédsku začíná stále více hovořit o možném vstupu neutrálního Švédska do NATO. Švédsko je zatím členem Partnerství pro mír, což je program spolupráce Severoatlantické aliance s armádami států, které nejsou jejími členy. Loni švédský parlament schválil dohodu, která umožní širší přístup Severoatlantické alianci pro vojenská cvičení nebo pro případ války v regionu.

 

psali jsme:

Švédsko pokračuje v intenzívních přípravách na válku. Obává se ruské agrese

 

Zdroj: rt.com

Tagy článku