Švédsko podle experta nedokáže bránit baltský ostrov Gotland

Švédsko podle experta nedokáže bránit baltský ostrov Gotland
Autor fotografie: Saab|Popisek: Korveta Visby
30 / 05 / 2016, 15:15

Stockholm 30. května (ČTK) - Švédsko by v případě invaze na Gotland nebylo schopno tento strategický ostrov v Baltském moři bránit. V rozhovoru se švédským rozhlasem Sveriges Radio to dnes prohlásil armádní expert Karlis Neretnieks.

Ministr obrany Peter Hultqvist v této souvislosti nevyloučil, že Švédsko po současné modernizaci vojenských zařízení na Gotlandu přistoupí k dalším krokům k posílení ostrovní obrany.

"Armáda není schopná bránit Gotland jako jeden celek," řekl Neretnieks, který v minulosti stál v čele ostrovní posádky a nyní vede vojenskou univerzitu. Současnou modernizaci ostrova považuje za nedostatečnou, neboť se obranné kapacity soustředí pouze na jednotlivá místa, jako jsou letiště a přístav, zatímco dělostřelecké či letecké síly jsou zcela opominuty.

Švédsko loni vyčlenilo miliardu švédských korun (2,9 miliardy korun) na rekonstrukci obranných prvků z dob studené války, zřízení nových kasáren a rozmístění vojáků na ostrově do roku 2018.

Hultqvist v rozhlase řekl, že po dokončení všech úprav bude případný útočník čelit výrazně lepší obraně. "Zda to tím skončí, je předčasné říci. Myslím si ale, že toto téma bude velmi důležité, až budeme vyhodnocovat vojenské výdaje na Gotlandu," dodal ministr k možnosti dalšího posílení obrany ostrova.

Švédsko se v posledních letech potýká s agresivnějším přístupem Ruska v Baltském moři, v zemi se také kvůli zhoršeným vztahům mezi Moskvou a Západem diskutuje o možném členství v Severoatlantické alianci. Švédové jsou v názoru na vstup do NATO rozděleni, jejich země má ale již nyní s aliancí uzavřenou dohodu, která v naléhavých situacích, jako jsou například přírodní katastrofy či ohrožení bezpečnosti, umožňuje nasazení vojáků NATO v zemi.

Někdejší švédský vrchní velitel Sverker Göranson v roce 2013 upozornil, že v případě invaze by vojsko dokázalo útočníkovi čelit zhruba týden. Jeho názor podpořila i studie Královské švédské akademie válečných věd, ze které vyplynulo, že k úspěšné obraně by byla nezbytná pomoc ze zahraničí.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace