Švédsko posílilo obranu strategického ostrova Gotland

Švédsko posílilo obranu strategického ostrova Gotland
Autor: Saab|Popisek: Ilustrační foto
14 / 09 / 2016, 17:15

Švédská armáda dnes oficiálně oznámila, že Švédsko trvale rozmístilo vojáky na svém největším ostrově Gotland. Informovala o tom agentura AP, podle níž země posiluje svou obranu kvůli rostoucímu napětí v oblasti Baltského moře.

Švédský ministr obrany Peter Hultqvist uvedl, že rozhodnutí nasadit švédské vojáky na Gotland svědčí o tom, že si Švédsko uvědomuje vážnost bezpečnostní situace s ohledem na ruskou anexi Krymu a "rostoucí tlak" Ruska na pobaltské státy Estonsko, Litvu a Lotyšsko.

Stálá posádka byla na Gotlandu do roku 2005. O jejím návratu na tento strategický ostrov rozhodla švédská vláda loni v březnu. Tehdy uvedla, že by k trvalému nasazení vojáků na ostrově mělo dojít koncem roku 2017. Velení armády se ale rozhodlo proces urychlit.

Vrchní velitel švédské armády Micael Bydén dnes prohlásil, že 150 vojáků, kteří jsou nyní na Gotlandu v rámci výcviku, na ostrově s okamžitou platností zůstane. Příští rok je má nahradit stálá jednotka.

Bydén dnes švédské televizní stanici SVT řekl, že "situace v regionu se postupem času zhoršila" a vojáci tímto způsobem "demonstrují odpovědnost za svrchovanost země". "Neznamená to ale, že bychom se obávali invaze," dodal.

Washingtonské Centrum pro analýzu evropské politiky (CEPA) letos ve své zprávě napsalo, že Rusko uskutečnilo od 21. do 25. března cvičení, při němž 33.000 ruských vojáků nacvičovalo vojenské obsazení baltského regionu, včetně švédského ostrova Gotland, Alandských ostrovů patřících Finsku, severního Norska a dánského ostrova Bornholm.

Švédští experti nebezpečí ruské invaze na ostrovy v Baltském moři zpochybnili, podle nich bylo březnové vojenské cvičení hlavně demonstrací síly ze strany Moskvy.

Švédsko není členem NATO a má dlouhodobou tradici vojenské neutrality. Švédská veřejnost je dlouhodobě proti členství v NATO, podpora vstupu do aliance ale v poslední době narůstá. Podle letošního průzkumu veřejného mínění by teď pro vstup byl každý třetí Švéd.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace