Švédsko v šoku ze zabití zaměstnankyně azylového centra

Švédsko v šoku ze zabití zaměstnankyně azylového centra
Autor fotografie: DollaPhotoClub|Popisek: Ilustrační obrázek
26 / 01 / 2016, 10:30

Švédský premiér popsal bodnutí zaměstnankyně ve středisku pro mladé žadatele o azyl jako "hrozný zločin".

Premiér Stefan Lofven navštívil včera centrum pro migranty bez doprovodu ve městě Molndal, v blízkosti Gothenburgu, pouhých několik hodin po vraždě.

Podezřelý žadatel o azyl ve věku 15 let, byl zatčen za zabití zaměstnankyně centra pro migranty, které bylo 22 let. Centrum obývají žadatelé o azyl ve věku 14 – 17 let.

Premiér Lofven řekl v rozhovoru do rádia, že se mnoho Švédů obává možnosti dalších útoků. "Věřím, že existuje poměrně mnoho lidí ve Švédsku, kteří se cítí hodně obav, že může nastat více případů tohoto druhu, když Švédsko přijímá tolik dětí a mládeže, kteří přicházejí osamoceně žádat o azyl."

Policisté nalezli místo činu se spoustou krve řekl policejní mluvčí Tomáš Faubourg. Pachatel byl přemožen ostatními obyvateli centra. Vražedná zbraň byla nalezena na místě.

Oběť vražedného násilí uprchlíka zemřela v nemocnici na následky svých zranění.

Švédsko přijalo více než 150 000 žádostí o azyl během loňského roku a spolu s Německem je hlavním cílem pro uprchlíky a další migranty vstupujících nelegálně do EU.

"Chlapec, který je v policejní vazbě, nebyl identifikován, i když je známa země jeho původu," řekl Hans Lippens, mluvčí místní policie.

Podle Lippense byla 22letá zaměstnankyně, s osmi mladými muži, kteří v té době obývali domov, sama. Policie zatím předpokládá, že vraždil pouze jeden z nich, i když vyslechla i ostatních sedm chlapců.

"Tohle nebyl terorismus. Myslíme si, že by to buď byla nehoda, nebo tam došlo k boji," uvedl Lippens. 

Dodal, že policie by dnes vydala více informací, ale její práci komplikuje to, že mladíci jsou z různých zemí a je tedy potřeba více překladatelů. Incidenty s žadateli o azyl v regionu Västra Götaland se stávají údajně stále častěji. "Máme zde hodně práce," říká Lippens s tím, že "toto je dosud nejhorší případ." Podle policie přijde do regionu zhruba 50 žadatelů o azyl každý měsíc, většinou se jedná o uprchlíky ze Sýrie a Afghánistánu. Normálně ale prý dochází k incidentům mezi samotnými migranty, nikoli ke střetům se Švédy.

Zdroj: BBC, CNN

 

Tagy článku