Švédsko vyhlásilo nejvyšší stupeň ohrožení teroristickým útokem

Švédsko vyhlásilo nejvyšší stupeň ohrožení teroristickým útokem
Autor fotografie: Dabiq|Popisek: Bojovníci IS
19 / 11 / 2015, 08:45

Tajná policie má "konkrétní informaci" o možném spáchání útoku.

Stockholm 18. listopadu (ČTK) - Švédská tajná policie SÄPO dnes zvýšila hrozbu teroristického útoku v zemi na čtvrtý, tedy druhý nejvyšší, stupeň pětibodové škály. Podle agentury Reuters sdělila, že má "konkrétní informaci" o možném spáchání útoku. Později dodala, že hledá podezřelého. K tomuto kroku Švédové přistoupili pět dnů po masakru teroristů v Paříži.

"Jedním z důvodů tohoto zvýšení (varování před teroristickou hrozbou) je, že tajná policie získala konkrétní informaci a dospěla k závěru, že musíme jednat v rámci našich protiteroristických operací," uvedla SÄPO ve svém prohlášení.

Šéf tajných služeb Anders Thornberg později na tiskové konferenci podle agentury AFP upřesnil, že švédská policie pátrá "po muži, na něhož byl vydán zatykač kvůli podezření z přípravy teroristického aktu". Dodal, že prozatím nebyla zjištěna žádná spojitost hledaného s atentáty spáchanými v pátek 13. listopadu ve francouzské metropoli.

Čtvrtý bezpečnostní stupeň podle švédských úřadů znamená, že existuje vysoká pravděpodobnost, že "osoby mají v úmyslu a jsou schopny provést útok".

Německý ministr De Maiziére uvedl, že bezpečnostní situace v Německu zůstává vážná. "Zatím nevíme, jestli Paříž byla výsledkem nebo jen částí koordinované série útoků takzvaného Islámského státu," upozornil ministr. Podle něj nelze vyloučit, že páteční masakr v Paříži nebyl poslední podobný atentát v západní Evropě.

Německá kontrarozvědka: "Bezpečnostní situace v Německu je velmi vážná."

Podle de Maiziéra policie i rozvědky ve zvýšené míře sledují známé islamisty na německém území, ale zaměřují se i na pravicové extremisty. "Ze zkušenosti víme, že po podobných útocích hrozí i zločiny ze strany krajní pravice, která své násilí zdůvodňuje snahou o sebeobranu," řekl de Maiziére.

Německo podle ministra úzce spolupracuje se zahraničními rozvědkami, aby zamezilo teroristickému útoku. De Maiziére však vyzval k intenzivnějšímu sdílení informací mezi všemi evropskými bezpečnostními složkami, aby policie a tajné služby mohly pracovat účinněji.

Tagy článku