Švédsko z obavy před ruskou agresí navrhuje znovuzavedení branné povinnosti

Švédsko z obavy před ruskou agresí navrhuje znovuzavedení branné povinnosti
Autor fotografie: Wikipedia / Jorchr - Own work, CC BY-SA 3.0|Popisek: Swedish soldiers during a training exercise
29 / 09 / 2016, 10:00

Švédská vláda ve středu navrhla znovuzavedení povinné vojenské služby, jako reakci na rostoucí napětí v regionu kolem Baltského moře.

Stockholm - Podle návrhu by měl být zaveden nábor nových branců  v červenci příštího roku, a s jejich výcvikem se začne začátkem roku 2018. Jako první by měli být povoláni Švédové narození v letech 1999 a 2000 a počítá se s výcvikem 4000 mužů.  Informaci zveřejnil list The Wall Street Journal.

 

Navrhované opatření je, kromě navýšení vojenského rozpočtu pro švédskou armádu a strategickému nasazení vojsk na baltském ostrově Gotland,  jedním z nejdůležitejších kroků za posledních deset let.

Pro Finsko by byl vstup do NATO nejvýhodnější spolu se Švédskem, Lavrov vyhrožuje

Švédsko, které není členem Severoatlantické aliance, se v současnosti snaží navázat těsnější spolupráci s NATO a dosáhnout vojenské spolupráce s USA, Finskem a Velkou Británií. Za vším jsou obavy z agresivní rétoriky Moskvy vůči západním sousedům i ruská anexe Krymu.

Rusko: Konfrontační politika NATO je nebezpečná pro celou Evropu

Země kolem Baltského moře v reakci na současnou ruskou politiku zvýšily svoje vojenské výdaje a NATO se chystá vyslat do Pobaltí několik tisíc aliačních vojáků

Nervózní pobaltské státy uvádějí své armády do válečného stavu

Ve Švédsku se nepodařilo prosadit myšlenku dobrovolných armádních záloh a stále častějí se hovoří o zavedení "nějaké" formy povinné vojenské služby. 

"Doufám, že se nám podaří najít dlouhodobě stabilní systém, který vyřeší otázku personálního obsazení naší armády," řekl švédský ministr obrany Peter Hultqvist na tiskové konferenci. Nejnovější vládní návrh zákona by měl být rozeslán do připomínkového řízení a do konce ledna příštího roku by se mělo rozhodnout, zda země skutečně zavede povinné odvody branců. 

Foto: Wikipedia / Jorchr - Own work, CC BY-SA 3.0

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.