Švédský soud: Uprchlíci nepotřebují k řízení vozidla řidičský průkaz

Švédský soud: Uprchlíci nepotřebují k řízení vozidla řidičský průkaz
23 / 01 / 2016, 04:45

Neuvěřitelné rozhodnutí švédského soudu.

Uprchlíci v této severské zemi nejsou povinni mít  pří řízení motorových vozidel svoje řidičské průkazy. Na tento nesmysl poukázaly švédské noviny Fria Tider s odvoláním na švédský rozhlas

Švédský soud totiž zamítl žalobu proti mladému uprchlíkovi z Bosny, který u sebe neměl řidičský průkaz, když ho kontrolovala dopravní policie. 22 letý muž se před soudem hájil tím, že údajně průkaz má, ale "ztratil ho před devíti měsíci, než se přestěhoval do Švédska". Přestože soudu neprokázal, že skutečně průkaz vlastní, soud ho osvobodil, "protože státní zástupce nepředložil žádný důkaz o tom, že obviněný muž řidičský průkaz nevlastní. Proto se soud domnívá, že nebylo prokázáno, že muž nebyl způsobilý řídit vozidlo," uvádí se v rozsudku.  

"V praxi to znamená, že nově příchozí migranti mohou řídit vozidla bez řidičského oprávnění," uvedl švédský deník a dávají mu za pravdu i policisté. Jenom ve městě Karlskrona mají podobných případů asi třicet. Ve všech případech se jedná o uprchlíky, kteří sice tvrdí, že mají řidičský průkaz ve své zemi, ale jejich tvrzení není možné ověřit.

V praxi to bude znamenat, že všichni uprchlíci, kteří si vymyslí věrohodný příběh, budou moci beztrestně řídit vozidla bez řidičského průkazu po libovolně dlouhou dobu.

Dopravní policisté kritizují rozsudek, protože důkazní břemeno přenesl na stát a nikoliv na obviněné "řidiče". Obrovská kritika soudního rozhodnutí se objevila i na sociálních sítích, kde ho komentují slovy: "Švédsko opět vpředu, fantastické!", "Systém mimo realitu," "Naivní Švédsko!" "Blahopřejeme, jak se Švédsku povedlo vyřešit problém s řidičáky".

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.