Světová námořní nákladní doprava opět kolabuje, statisíce kontejnerů čeká na moři

Světová námořní nákladní doprava opět kolabuje, statisíce kontejnerů čeká na moři
Autor fotografie: Pexels, free for commercial use|Popisek: Ilustrační fotografie
08 / 06 / 2022, 15:15

Kvůli obrovským „zácpám“ čeká několik desítek lodí před přístavy v Německu, Nizozemsku a Belgii. Na jejich palubách jsou asi 2 procenta světové námořní přepravy, uvádí Deutsche Welle.

Před přístavy výše uvedených zemí čekají statisíce kontejnerů na palubách lodí v Severním moři. Výpočty World Economy Research Institute v Kielu ukazují, že až 2 procenta světové námořní přepravy čekají na vykládku. V německé zátoce je přes tucet velkých kontejnerových lodí a jejich celková kapacita je asi 150 000 kontejnerů.

Situace je ještě horší v Rotterdamu a Antverpách a další 3 procenta světové nákladní doprava uvízla před přístavy v čínské provincii Zheijang a Šanghaji.

Narušení dodavatelských řetězců kvůli kontejnerovým lodím jsem zažili již loni, kdy přes 400 metrů dlouhá kontejnerová loď Ever Given o hmotnosti 220 tisíc tun zablokovala Suezský průplav 23. března 2021. Vyprostit se ji podařilo po šesti dnech, kdy blokovala provoz v obou směrech a tehdy asi 400 lodí nebylo schopno proplout okolo uvízlého gigantu. Incident v Suezu značně narušil světový obchod.

Zdroj: tvp.info, Deutsche Welle

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace