Světová zdravotnická organizace varuje: nový druh ptačí chřipky v Evropě

Světová zdravotnická organizace varuje: nový druh ptačí chřipky v Evropě
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
19 / 11 / 2014, 16:30

19.11.2014 / Nový druh ptačí chřipky zasáhl evropské drůbežářské farmy a může se šířit dál. Zatím se nový druh ptačí chřipky objevil na farmách ve Velké Británii, Holandsku a Německu.

Švédsko v reakci na novou epidemii ptačí chřipky nařídilo farmářům, aby drůbež nadále chovali pouze v uzavřených prostorách, protože vysoce infekční kmen chřipky H5N8 může být nadále šířen volně žijícími ptáky, kteří se nakazili od nemocné drůbeže na farmách třech evropských zemí.

„Všichni bychom měli být velmi ostražití,“ varovala v Ženevě Elizabeth Mumford, pracující pro Světovou zdravotnickou organizaci v rámci jejího „Globálního chřipkového programu“. Potvrdila, že rozhodně očekává další šíření tohoto nebezpečného kmene chřipky mezi drůbeží.

Zatím ovšem není jasné, jestli se tento nový kmen viru chřipky přenáší z nakažených zvířat na člověka.

Nizozemské státní orgány nařídily zlikvidovat zatím 150 000 slepic a vajec na farmě nedaleko Utrechtu, kde se nákaza v neděli objevila. Ve stejný den oznámily ohnisko nákazy v Severní Anglii, v hrabství Yorkshire, také britské státní orgány a nařídily zlikvidovat 6 000 kusů drůbeže.

Obě země začaly testovat, zda není nakažená drůbež na farmách v okruhu deseti kilometrů od ohniska nákazy. Výsledky jsou zatím negativní. Holandsko nicméně nařídilo zákaz transportu drůbežích produktů na celostátní úrovni.

Nákaza stejným typem viru byla objevena na krůtí farmě v Německu už před dvěma týdny. Virus H5N8 je zdá se stejný jako virus, který postihl drůbež v Číně, Japonsku a Jižní Koreji na počátku tohoto roku. Do Evropy byl podle Světové zdravotnické organizace pravděpodobně zavlečen stěhovavými ptáky.

Zdroj z EU toto pondělí uvedl, že nebude překvapivé, když se další ohniska nákazy objeví ve Francii, Španělsku a Itálii, kam může být virus zavlečen labutěmi migrujícími ze severu na jih.

Že se objeví jednotlivé případy nákazy člověka, je pravděpodobné.

Světová zdravotnická organizace proto varuje obyvatele Evropy, aby se nedotýkali nemocných nebo mrtvých divokých ptáků a pokud budou mít v následujících čtrnácti dnech zvýšenou teplotu, aby vyhledali lékaře.

Chřipkové viry jsou velmi nepředvídatelné, takže přestože dosud nebyl zjištěn žádný přenos tohoto viru na člověka, je třeba chovat se se zvýšenou opatrností. Komponent viru H5 je podobný tomu, který se našel v kmeni H5N1. Ten zabil zejména v jihovýchodní Asii více, než 400 lidí od okamžiku kdy se v roce 2013 poprvé objevil.

Psali jsme také:

Analýza dat z mobilních telefonů může zastavit šíření virových nemocí

Zranitelnost západního světa odhalila ebola

Ebola je v Evropě a USA a lékaři uklidňuji: virus se nešíří vzduchem, ale.....

Ebola! Směšná panika nebo děsivá ignorance? Obojí.

Rada bezpečnosti OSN: epidemie eboly v Africe je "hrozbou pro mezinárodní mír a bezpečnost"

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace