Světové bance vyrost rival v Asii: Evropští spojenci se vzepřeli USA

Světové bance vyrost rival v Asii: Evropští spojenci se vzepřeli USA
30 / 06 / 2015, 15:45

V Číně došlo tento týden k ustanovení Asijské banky pro investice do infrastruktury (AIIB). Tento nový finanční institut mnozí vnímají jako rivala Světové banky a Mezinárodního měnového fondu, v nichž má dominantní postavení USA. Největším akcionářem AIIB je právě Peking.

Delegáti z 50 zemí tento týden podepsali smlouvu, která stanovuje počet akcií jednotlivých členů a počáteční kapitál nové banky. Mezi zakládajícími členy je Velká Británie, Německo, Austrálie nebo Jižní Korea. Japonsko a Spojené státy naopak proti založení AIIB intenzivně lobbovaly. Banka byla vytvořena již v říjnu 21 zeměmi v čele s Čínou a bude financovat především asijské energetické, dopravní a infrastrukturní projekty. Amerika v novém finančním institutu vidí šíření „soft power“ Číny a snažila se přesvědčit především své západní spojence, aby se drželi stranou tohoto projektu.

Když Velká Británie oznámila svůj krok připojit se do AIIB, americký ministr financí Jack Lew řekl, že „mezinárodní kredibilita a vliv“ Spojených států jsou v ohrožení.

Akt podpisu a definitivního stvrzení AIIB je vnímán jako diplomatické, ale také ekonomické vítězství Číny. Peking se snaží budovat infrastrukturu mimo svou zemi – energetičtí giganti potřebují budovat silnice, města a přístavy. Řešením je právě poskytnutí financí čínským společnostem, aby vybudovaly Asii 21. století. To je pekingský plán a strategie Číny pod vedením prezidenta Xi Jinping. Podle některých analytiků nemuselo ke kroku ustanovení AIIB banky dojít, kdyby Amerika byla schopná vést reformu se současnými globálními finančními institucemi a udělala Číně prostor. Po 30 letech vývoje Číny rozložení sil v těchto institucích už neodpovídá realitě globální ekonomiky.

„Je to jedna z institucí, které udělala Čína, aby posunula svou ekonomickou agendu a je to především díky frustraci z nedostatečného vlivu na globální finanční instituce jako je Světová banka,“ uvedl Martin Patience.

První zemí, která podepsala články smlouvy, byla Austrálie, dalších 49 zemí ji následovalo a očekává se, že do konce roku ji podepíše dalších 7 zemí. Mezi členy AIIB je většina asijských zemí, země Středního východu a Latinské Ameriky. Čína bude mít podíl 30, 34 % a je největším akcionářem banky. Znamená to také, že bude mít 26,06 % hlasovacího práva. Po Číně je druhým největším vlastníkem akcií Indie – s 10 až 15 %, zatímco Rusko a Německo budou třetími a čtvrtými největšími majiteli akcií. AIIB má schválené základní jmění 100 miliard USD (2,5 bilionu korun) a banka by podle prohlášení čínského ministra financí měla začít fungovat do konce roce.

Erik Best: „Televizní stanice RT propaguje myšlenku, že v úspěchu Asijské banky pro investice do infrastruktury sehrála svoji roli krize na Ukrajině, protože válka evropské země žene pryč od Spojených států. Rusko se k projektu připojilo na poslední chvíli, nejspíš aby neodstrašilo ostatní. Nakonec se však stalo jedním ze zakládajících členů banky, což je jedna z nejdůležitějších zpráv roku. Ať si toho někdo všiml, anebo ne.“

Už v březnu vzbudila chystaný projekt AIIB velké emoce a hovořilo se o ztrátě finanční stability USA: 

 Zdroj: CNN

Tagy článku