Světový den proti obchodní dohodě mezi EU a USA - v Praze vyšly do ulic stovky lidí

Světový den proti obchodní dohodě mezi EU a USA - v Praze vyšly do ulic stovky lidí
Autor: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
18 / 04 / 2015, 16:45

Protest pořádá Organizace Iuridicum Remedium a platforma Stop TTIP, dohoda podle nich ohrožuje demokracii a právní stát.

"Chceme zabránit úmluvám TTIP a CETA, protože obsahují řadu problematických částí, např. arbitrážní řízení mezi investory a státy a pravidla sbližování regulací, která ohrožují demokracii a právní stát. Chceme zabránit tomu, aby byly v netransparentních vyjednáváních sníženy standardy pracovních práv, sociálních jistot, ochrany životního prostředí, ochrany osobních údajů a ochrany spotřebitelů i deregulovány veřejné služby (např. dodávky vody) a kulturní statky," uvádí evropská výzva, ke které už se přihlásilo 1 660 101 účastníků, a stále přibývají. Evropská komise jejich petici odmítla, že je „předčasná“, protože dohoda ještě není. Avšak účastníci protestů se nechtějí smířit s tím, že by směli protestovat teprve po podpisu dohody, když už bude na reakci pozdě.

Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP; také známé pod názvemTransatlantická zóna volného obchodu se zkratkou TAFTA) je navrhovaná smlouva o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Její proponenti očekávají, že dohoda bude pro ekonomiku států EU znamenat přínos 120 miliard €, 90 miliard pro tu americkou a pro zbytek světa 100 miliard €, zatímco kritici říkají, že smlouva posílí pozici nadnárodních korporací, omezí demokracii a ztíží úlohu národních vlád při regulaci trhu ve prospěch občanů.

Smyslem protestních akcí je především šíření podrobných informací o tom, co už je o průběhu značně tajnůstkářského vyjednávání známo. Jsou soustředěny na specializovaných stránkách nevládní organizace právníků Yuridicum Remedicum, která poskytuje veřejnosti skutečně profesionální služby.

Zdroj: novarepublika.czeurozpravy.cz www.vttip.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace