Svítilna LED Lenser X21R – nejlepší přítel hasiče, policisty a záchranáře

Svítilna LED Lenser X21R – nejlepší přítel hasiče, policisty a záchranáře
Autor fotografie: Redakce|Popisek: LED Lenser X21R
23 / 11 / 2019, 11:00

Na stole v redakci SECURITY magazínu se objevil obrovský černý kufřík firmy Zweibrüder Optoelectronics skrývající gigantickou svítilnu LED Lenser X21R s ohromujícím světelným výkonem 5 000 Lumenů.

Řada X této firmy zahrnuje svítilny s vysokým světelným výkonem, vysokou kvalitou výroby a snadnou manipulací. Ostatně písmenko X v názvu svítilny znamená Xtreme.

Svítilna se nachází v plastovém kufříku podobném těm na vrtačky a i to ukazuje, že testovaný kousek není jen tak „ledajaká baterka“. Balení obsahuje samotnou svítilnu, popruh na rameno, nabíječku a adapter na stativ.

Když vezmete X21 poprvé do ruky, snadno díky hmotnosti 1 418 g i s bateriemi pochopíte, že to není úplně svítilna na výlet do divočiny, pokud s ní tedy nechcete umlátit agresivního grizzlyho. Nejlépe jí to bude slušet v hasičských či policejních vozech, neztratí se ani v sanitce.

Samotná svítilna má 7 Extreme Power LED diod, které zajišťují v režimu maximálního výkonu neuvěřitelných 5 000 lumenů. Pod hlavou svítilny se nalézá otočný kruh na volbu jednotlivých světelných režimů podle toho, zda potřebujete osvítit obrovskou plochu, či naopak svítit co nejdéle, nebo i případné využití stroboskopického režimu pro obranu. Dlouhé tělo baterky se velmi dobře drží i přes poměrně vysokou hmotnost.

Led Lenser

Unikátní technologie spojené čočky a reflektoru umožňuje zaostření paprsku světla s plynulým přechodem z širokého homogenního kuželu světla do ostrého zaostřeného kuželu světla. A jak to funguje? Hlavu svítilny při zaostřování posunete dopředu, pokud potřebujete kužel světla rozšířit, posunete hlavu svítilny dozadu. Na tuto činnost ale potřebujete obě ruce vzhledem k tomu, jak je tělo svítilny dlouhé a samotná hlava s ledkami veliká. Na to, jak je možné dle výrobce provést jednou rukou, jsme nepřišli.

X21R

Svítilny firmy Zweibrüder Optoelectronics využívají principu lomu světla, zatímco konkurenční svítilny pouze odrážejí světlo od reflexních ploch uvnitř hlavy svítilny.

Délka svítilny má maximální hodnotu 42 cm v režimu zaostřeného světelného kužele.

Výrobce deklaruje splnění normy IPX4 a svítilna tedy má odolat stříkající vodě dopadající ze všech úhlů. V našem testu ale snesla bez problémů i krátké ponoření do vody.

Stav nabití baterie indikuje prstenec modrých diod na spodní straně svítilny, kdy po stisku tlačítka mezi diodami se rozsvítí příslušný počet diod a indikuje tak stav baterie.

A jak je na tom svítilna s výdrží? Výrobce udává výdrž při minimálním světelném výkonu 40 hodin, což se během testu potvrdilo, kdy zapnutá svítilna vydržela zářit celých 40,5 hodiny. Na maximální výkon se doba snížila na necelé dvě hodiny, zato ale světelný paprsek dopadal na objekty vzdálené přes 800 metrů. Na střední výkon se dosvit snížil jen nepatrně, ale doba možného použití se prodloužila více než dvojnásobně. Proti případnému přehřátí svítilna disponuje systémem Temperature Control System, protože na maximální výkon je cítit lehké zahřívání žebrované hlavy svítilny.

Svítilna může být namontovaná pomocí dodávaného držáku na zeď, ve kterém se dobíjí pomocí magnetické nabíječky, která přicvakne na konec svítilny s prstencem stavových diod. 

Hodnocení
+ provedení svítilny
+ možnost zaostření světelného paprsku
+ dosvit 800 metrů
+ záruka 7 let
- cena

 

Tagy článku