Švýcaři rozhodují v referendu o vyhošťování všech "nepřizpůsobivých" cizinců.

Švýcaři rozhodují v referendu o vyhošťování všech &quote;nepřizpůsobivých&quote; cizinců.
Autor fotografie: YouTube/screenshot
28 / 02 / 2016, 23:15

AKTUALIZOVÁNO / Švýcaři v neděli v referendu odmítli zpřísnění pravidel pro vyhošťování cizinců, kteří spáchali trestný čin.

Bern 23:00 / Proti iniciativě se vyslovilo 58,9 procent voličů a odmítla ji i valná většina kantonů. V platnost tak nyní vstoupí mírnější zákon o vyhošťování odsouzených cizinců schválený parlamentem, informoval server 20minuten. Voliči rovněž odmítli iniciativu, která chtěla do ústavy zanést definici manželství jako svazku mezi mužem a ženou. Rozšíření silničního Gotthardského tunelu pod Alpami naopak schválili.

10:30 / Ve Švýcarsku dnes probíhá referendum o snadnějším vyhošťování přistěhovalců, kteří poruší švýcarské zákony.  Automatické vyhoštění bez možnosti odvolání by se podle návrhu mělo týkat i pachatelů drobných přestupků. K vyhoštění by tak mohlo stačilo opakované přistižení při rychlé jízdě. Za vraždu by vyhoštění následovalo hned po vykonání trestu. Zdroj: rozhlas.cztheguardian.com

„Pokud projedete na červenou nebo si jen zapomenete doklady, tak by vás mohli vyhostit. Takže ano, mám z toho strach,“ říká mladý Španěl, který ve Švýcarsku žije a pracuje už čtyři roky.  Ve Švýcarsku přitom žije čtvrtina obyvatel s "cizím" pasem a pokud by se dopustili trestného činu, měli by být automaticky vykázáni ze země. A to i v případě, že se v ní narodili a žili celý život.

Automatické vyhoštění totiž podle návrhu Švýcarské lidové strany mělo následovat například i za rychlou jízdu. To v případě, pokud půjde o druhý podobný přešlap v posledních deseti letech. Za vraždu, vážné ublížení na zdraví a pašování lidí nebo zneužívání sociálního systému by vyhoštění mělo následovat okamžitě po vykonání trestu ve švýcarském vězení. 

Více než polovina švýcarských voličů podpořila zpřísnění pravidel pro automatické vyhošťování cizinců odsouzených za násilné sexuální trestné činy v podobném referendu už před šesti lety. 


Tagy článku