Švýcaři ve volbách odmítli uprchlíky i připojení k EU.

Švýcaři ve volbách odmítli uprchlíky i připojení k EU.
Popisek: Ilustrační foto
19 / 10 / 2015, 07:45

"Lidé volili tím, ře se řídili strachem", tvrdí sociálnědemokratická kandidátka Rebecca Ruizová.

Bern 18. října (ČTK) - Parlamentní volby ve Švýcarsku dnes vyhrála opět nacionálně-konzervativní Švýcarská lidová strana (SVP), která díky částečně nacionalistické rétorice a obavám z přílivu imigrantů dokonce posílila své pozice. Podle ještě neúplných výsledků sčítání hlasů obsadí třetinu 200členného parlamentu. Volební účast byla 48 procent.

SVP získala 29,5 procenta hlasů a měla by obsadit 65 mandátů, tedy o 11 více než doposud. Překoná tím podle všeho svůj poslední rekord z roku 2007, kdy získala 62 poslanců. Druzí sociální demokraté naopak o dva zástupce v parlamentu přicházejí a mají 44 míst.

Částečně populistická SVP před volbami zdůrazňovala, že chce omezit příliv cizinců do Švýcarska a chce zabránit připojení alpské země k EU. Těsnější spolupráci s EU a mírnější reformy azylových zákonů naopak prosazovali sociální demokraté.

"V předvolební kampani bylo bohužel jedno velmi dominantní téma. Lidé volili tím, že se řídili strachem," reagovala ve švýcarské televizi sociálnědemokratická kandidátka Rebecca Ruizová s poukazem na ostré debaty o uprchlících a přistěhovalectví.

V parlamentu posílí i třetí pravicoví radikální liberálové, kteří by měli obsadit 33 křesel v parlamentu. Ztráty zaznamenávají naopak dvě ekologické strany.

Ve Švýcarsku se tak potvrdil mírný posun země doprava.

Tagy článku