Švýcarsko stáhne žádost o členství v EU. "Tam by chtěl vstoupit jen šílenec"

Švýcarsko stáhne žádost o členství v EU. &quote;Tam by chtěl vstoupit jen šílenec&quote;
Autor fotografie: Pixabay/hagu81
16 / 06 / 2016, 11:15

Formální akt, který ale může mít vliv na hlasování Britů o setrvání v EU.

Horní komora švýcarského parlamentu hlasovala pro zrušení přihlášky k vstupu do Evropské unie, kterou podala ještě v roce 1992, informaci zveřejnil Neue Zürcher Zeitung.

Většina poslanců Rady švýcarských kantonů podpořila zrušení přihlášky. Proti členství v EU hlasovalo 27 poslanců, pro vstup se vyslovilo 13. Horní komora tím potvrdila rozhodnutí, které předtím přijala švýcarská Národní rada.

V diskusi chtěl poslanec Thomas Minder „dokončit téma krátce a bezbolestně" s tím, že by dnes  chtělo vstoupit do EU jen „pár šílenců".

„Island měl odvahu a stáhl žádost o členství, a žádná sopka nevybuchla," prohlásil další poslanec Hannes Germann.

Švýcarsko se sice členem EU nikdy nestalo, ale uzavřelo s Evropskou unií bilaterální dohody, které zajišťují Švýcarsku možnost podílet se na vnitřním trhu Unie. Stažení žádosti o členství v EU je tedy jen formálním aktem.  

Podle německého Spiegel Online ale rozhodnutí stáhnout žádost může působit jako symbolický signál v okamžiku, kdy vrcholí debata o Brexitu. 

Švýcaři řekli v referendu ANO snížení počtu imigrantů, NE zvýšení zlatých rezerv

Švýcarský generál: Vyzbrojte se, Evropa je na počátku občanské války

Zdroj:prvnizpravy.parlamentnilisty.cz, cz.sputniknews.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace