Syřané s nemocnými dětmi z programu MEDEVAC utekli z motolské nemocnice do Německa.

Syřané s nemocnými dětmi z programu MEDEVAC utekli z motolské nemocnice do Německa.
Autor fotografie: Wikipedia/Krokodyl, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 |Popisek: Fakultní Nemocnice Motol v Praze, část pro dospělé pacienty.
06 / 11 / 2015, 18:00

Jak se dostat zdarma do Německa? Uprchlíci, využijte program MEDEVAC.

Tři nemocné syrské děti s rodinami z jordánského uprchlického tábora v Zatárí přiletěly do Česka v polovině října v rámci programu MEDEVAC. Jedno z dětí trpí svalovou dystrofií, druhé srdeční poruchou a třetí, devítiletá holčička, se potýká s následky těžkých popálenin.  Jedna ze tří rodin, které dostaly v Česku azyl, aby se jejich nemocné děti mohly léčit v pražské motolské nemocnici, odešla do Německa. 

"Rozhodli se odejít do Spolkové republiky Německo. My je nemůžeme přesvědčovat, že jim chceme pomoct za každou cenu. Byla jim nabídnuta pomocná ruka a oni ji odmítli," řekl Chovanec.

Ředitel motolské nemocnice pro ČTK potvrdil, že syrská rodina s jedním dítětem odjela, a to beze slova vysvětlení. V Německu žijí podle jeho informací ve stanu.

Syřané s dětmi přiletěli do ČR 12. října 2015. Co tehdy psala média? Server rozhlas.cz:

Původně mělo zvláštním letadlem přiletět až 70 lidí, ale nakonec z jordánského Ammánu dorazily jen tři syrské rodiny - celkem 16 lidí. V českých nemocnicích se budou léčit jejich děti. Vláda se totiž rozhodla využít už fungující program Medevac a spolu se zdravotní péčí vybraným účastníkům nabídla i trvalý pobyt. 

„Jsem šťastný. Šťastný, že se mé děti budou léčit a že všichni začneme nový život v bezpečí. Chceme žít normálně. Bez ostřelování a bombardování. Chodit do práce, vodit děti do školy. Tak, jako to dělají ostatní lidé,“ říká 34letý Alí, který přiletěl do Prahy se ženou a třemi malými dcerkami.

Nejstarší z nich čeká v českých nemocnicích plastická operace po rozsáhlých popáleninách. Do ammánského hotelu, na sraz Syřanů před odletem do Česka, si rodina přinesla jen dvě nevelké tašky: 

„Vzali jsme si jen doklady, které na cestu potřebujeme. A nějaké to oblečení. Máme s sebou opravdu jen to nejnutnější," ukazuje Alího žena Ihsán. O moc víc toho pravděpodobně stejně nemají. 

Program MEDEVAC (Medical Evacuation) je primárně určen pro vážně nemocné děti z válkou postižených či jinak potřebných oblastí, jimž není možné zajistit léčbu v místních podmínkách. Uskutečňuje jej ministerstvo vnitra ve spolupráci s resorty obrany, zahraničí a zdravotnictví. Syřané patří do skupiny 400 uprchlíků z táborů na Blízkém východě, které chce ČR přijmout v rámci přesídlovacího programu.

Celková bilance programu MEDEVAC 1993 – srpen 2015

Od roku 1993 bylo v rámci programu MEDEVAC v ČR léčeno celkem 219 pacientů (převážně dětí) z Bosny a Hercegoviny (17), Kosova (40), Čečenska (1), Iráku (42), Pákistánu (10), Afghánistánu (14), Kambodže (10), Libye (20), Myanmaru/Barmy (3), Sýrie (14) a Ukrajiny (48).

Jednalo se zejména o dětské pacienty se zraněními válečného původu, s vrozenými vadami (srdeční vady, rozštěpové vady obličeje, ortopedické vady, hypospadie) a s postižením pohybového aparátu vzniklým jako následek zemětřesení (dislokované zlomeniny, posttraumatické amputace končetin).

Zdroj: ČTK

Foto: autor Krokodyl Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 8 May 2012

Tagy článku

-->