Syřané vyškolení americkou armádou předali vojenskou techniku i munici IS

Syřané vyškolení americkou armádou předali vojenskou techniku i munici IS
Popisek: Fronta an-Nusrá
26 / 09 / 2015, 19:00

Americký program na výcvik syrských povstalců proti IS totálně selhal.

Syrští povstalci, které vycvičila americká armáda v boji proti islámskému státu, předali Frontě an-Nusrá šest dodávkových aut a munici, údajně výměnou za bezpečný přechod. Prohlášení vydalo americké velení zámořských operací (CENTCOM) v pátek večer. (Zdroj: euronews.com)

USA zahájily výcvikový program v květnu. Podle původních plánů se předpokládalo, že výcvikem projde kolem 5500 Syřanů. Mnozí uchazeči ale byli vyloučeni při výběru jako nevhodní. Mnozí odmítají podmínku, že budou bojovat výhradně proti radikálům a nikoli proti režimu prezidenta Bašára Asada.

Proč americká armáda nebombarduje výcvikové tábory IS? Kdo zkresluje údaje o IS?

V první vycvičené skupině bylo údajně okolo 60 příslušníků umírněné opozice. Některé z nich během léta unesla radikální Fronta An-Nusrá, která se hlásí k Al-Káidě, postupně jich část propustila a varovala ostatní povstalce, aby se do amerického programu nezapojovali. 

Ruskému prezidentovi dochází s USA trpělivost: Proti IS zaútočíme sami, i bez vás

Nakonec se bojů účastní pouze kolem pěti vycvičených Syřanů a Pentagon už přiznal, že tento program selhal.  Zdroj: zpravy.e15.cz

Zdroj YouTube, euronews

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.