Sýrie je zamořena islámistickou ideologií. Vojenská porážka IS není řešení.

Sýrie je zamořena islámistickou ideologií. Vojenská porážka IS není řešení.
Popisek: Ilustrační foto
20 / 12 / 2015, 16:15

Porážka islámského státu musí být porážkou vojenskou a hlavně ideologickou. Je Západ vůbec schopen vést ideologickou válku?

Centrum pro náboženství a geopolitiku funguje v rámci nadace bývalého britského premiéra Tonyho Blaira. Nyní zveřejnilo zprávu, ve které uvádí, že více než polovina syrských povstalců, kteří bojují proti prezidentovi Assadovi, jsou sympatizanty islámského státu. Snaha o vymýcení ideologie IS a džihádistických skupin, které představují globální  hrozbu, nebude tak jednoduchá, protože podobné extrémistické názory jsou zcela běžné mezi syrskými bojovníky všech vyznání. Podle Centra se jedná o nejméně 15 islámských milicí s 65 tisící povstalců.

Až 60 procent povstalců v Sýrii pak lze považovat za islamisty, tvrdí odborníci, kteří se na zprávě podíleli. "Západ riskuje, že se dopustí strategického selhání, pokud se zaměří pouze na IS. Vojenská porážka totiž neukončí globální džihád, ideologii nejde bombardovat, je to ideologická válka." 

Džihád mečem jako takový musí vyhlásit ulamá (vykladači práva) v tzv. fatwách. Zde je džihád ospravedlněn a je jasně vyložen jeho cíl a zdůvodnění. Fatwa je základním předpokladem pro vyhlášení útočného i obranného džihádu. V historii byli obvykle ulamá požádáni panovníky o vyhlášení džihádu. Nebylo nezvyklé, že část ulamů fatwu sepsala a vyhlásila džihád, kdežto další část jej naopak ve své fatwě popřela.
Salafismus je považován za nebezpečnou ideologii vedoucí k potlační práv a svobod neveřících, protože jeho cílem je nastolení teokratické diktatury.

Zpráva byla zveřejněna několik dní poté, co OSN schválilo rezoluci o nutnosti zahájení formálních jednání s Assadovým režimem a právě s těmito tzv. "umírněnými" opozičními skupinami.  Centrum varuje před radikálními uskupeními včetně Al-Kajdy, Fronty an-Nusrá a Ahrar al-Sham.

Autoři zprávy také varovali, že případná porážka IS může jeho ideologické souputníky naopak povzbudit, protože radikálové pak mohou útočit i mimo Sýrii s odkazem na to, že „Západ zničil chalífát“. Následovníci islámského státu by prý zřejmě neměli problémy ani se získáváním financí.

Zpráva londýnské instituce rovněž tvrdí, že jen čtvrtina syrských povstaleckých skupin nefunguje na ideologickém základě. Přesto by prý ale většina jejich přívrženců podpořila případné urovnání konfliktu na základě politického islámu.

"I když je proti IS nezbytné vojensky zasáhnout, politici si musí uvědomit, že jeho porážka neukončí hrozbu saláfistického džihádu, pokud nebude doprovázen intelektuální a náboženskou porážkou zhoubné ideologie."  

Zdroj: ParlamentniListy.cztheguardian.com

 

Tagy článku