Sýrie obvinila západní mocnosti z podpory teroristických skupin

Sýrie obvinila západní mocnosti z podpory teroristických skupin
28 / 10 / 2015, 16:30

Arabské země opakovaně obviňují Západ a především USA z finanční i vojenské podpory nejen IS. Tentokrát se ozval syrský prezident Bašár Asad.

 

Damašek/Vídeň 28. října (ČTK) - Syrský prezident Bašár Asad obvinil západní státy z podporu teroristických skupin, které působí v Sýrii. Vyjádřil se tak před delegací francouzských poslanců, která navštívila Damašek. Asad k obviněným zařadil také Francii. Podle USA není ruská vojenská intervence v Sýrii moc úspěšná, takže Moskva začala tlačit na politické řešení krize. Ve Vídni se sejde v pátek velká skupina ministrů zahraničí a vůbec poprvé mezi nimi bude zastoupen také Írán.

Diskuze o údajné americké pomoci IS se objevují delší dobu, například v prosinci jsme zveřejnili článek "Jak Američané pomohli stvořit Islámský stát", ve kterém člen nejvyššího vedení Islámského státu odkryl tajemství jeho vzniku a fungování.

"Mnoho zemí v tomto regionu i na Západě, a to včetně Francie, dosud podporuje terorismus tím, že poskytuje politickou podporu teroristickým skupinám působícím v Sýrii a v celé oblasti," citovala dnes Asada syrská agentura SANA.

Rusko: Terorismus je zlo, se kterým je třeba bojovat. Budeme likvidovat i "umírněné" teroristy

Terorismus je podle Asada hlavní příčinou "utrpení syrského národa stejně jako protisyrské embargo". "Terorismus a extremismus jsou mezinárodní jevy a nezastaví je žádná hranice," prohlásil Asad.

Přehled deseti nejbohatších teroristických skupin. Osm z nich je islámských

Tři členové francouzské pravice byli v Damašku od úterý do dnešního poledne. Patřil k nim Jean-Frédéric Poisson, který prohlásil, že syrský konflikt nelze vyřešit bez Asada, "který je u moci a byl Syřany zvolen". To ale odporuje názoru prezidenta Françoise Hollandea, podle něhož je Asad příčinou problému, takže k řešeníkrize nemůže přispět. Ve Vídni budou ve čtvrtek o syrské krizi jednat ministři zahraničí Ruska, USA, Saúdské Arábie a Turecka. Jednat se má i v pátek v rozšířeném obsazení. Účast v pátečních rozhovorech už potvrdil Írán, Egypt, Libanon, Irák a Francie.

Spolupracují USA s islámským státem? Podle Iránu ano, zatkli americké poradce IS

Čtveřice, která se zúčastní čtvrtečního jednání, se sešla už minulý pátek. Americký ministr zahraničí John Kerry se tehdy vyslovil pro rozšíření dialogu o další státy.

Írán bude mezinárodním rozhovorům o Sýrii přítomen vůbec poprvé, což analytici vydávají za diplomatický úspěch Ruska, které patří stejně jako Teherán k oporám Asada.

Náměstek amerického ministra zahraničí Antony Blinken dnes prohlásil v televizi France24, že ruská intervence v Sýrii není moc úspěšná. "V Sýrii nemohou zvítězit, mohou možná zabránit Asadově prohře, ale zvítězit ne. Jejich akce ve prospěch syrského režimu nejsou moc úspěšné, navzdory tlaku ruského letectva moc nepokročili," řekl Blinken.

Rusko podle něj nyní získalo velký vliv na to, aby přimělo Asadův režim dohodnout se na předání moci. "Všechny strany se shodují, že syrský konflikt nelze vyřešit vojensky. Rusové jsou o tom přesvědčeni stále víc," řekl Blinken.

Bývalý britský premiér Tony Blair se omluvil za válku v Iráku a za to, že svým dílem může za vzestup islámského státu. Uvedl to v rozhovoru pro CNN.

Tagy článku