Sýrie: Rusko napadlo konvoj s humanitární pomocí

Sýrie: Rusko napadlo konvoj s humanitární pomocí
20 / 09 / 2016, 07:15

Konvoj s pomocí byl zasažen u města Urm al-Kubra. Kamiony podle SOHR zasáhla syrská nebo ruská letadla. Z 32 obětí dnešních náletů jich podle exilové organizace zahynulo 12 právě při útoku na konvoj. Šlo o řidiče a humanitární pracovníky syrského Červeného půlměsíce. Automobily nemířily do Halabu, ale do oblasti západně od něj, kde v obklíčení žije 78.000 lidí.

Z východní části syrského města Halab byly večer ohlášeny nálety a bombardování, necelé dvě hodiny poté, co syrská armáda oznámila konec týdenního příměří. O obnově bojů informovala agentura AFP. Podle organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) při náletech na Halab a okolí zahynulo nejméně 32 lidí. Podle OSN byly u města při náletu zasaženy kamiony s humanitární pomocí.

AFP ohlásila intenzivní útoky na povstalecké části na východě města, odkud bylo slyšet sirény sanitek a na několika místech bylo vidět oheň. Agentura Reuters napsala, že útočilo buď ruské, nebo syrské letectvo. SOHR oznámila, že letadla podnikla od ukončení příměří více než 40 náletů na Halab a okolí. Při leteckých úderech podle ní zahynulo nejméně 32 lidí. Syrská vláda tvrdí, že se její armádě podařilo odrazit povstalecký útok jižně od Halabu.

Konvoj s pomocí byl zasažen u města Urm al-Kubra. Kamiony podle SOHR zasáhla syrská nebo ruská letadla. Z 32 obětí dnešních náletů jich podle exilové organizace zahynulo 12 právě při útoku na konvoj. Šlo o řidiče a humanitární pracovníky syrského Červeného půlměsíce. Automobily nemířily do Halabu, ale do oblasti západně od něj, kde v obklíčení žije 78.000 lidí.

Zasažení 18 z 31 kamionů humanitárního konvoje potvrdil rovněž mluvčí OSN, počet obětí ale neupřesnil. Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura nálet odsoudil. "Vypravení konvoje bylo výsledkem dlouhého procesu povolení a příprav, abychom pomohli obklíčeným civilistům," uvedl. Útok na humanitární konvoj odsoudil rovněž francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault. Podle něj je to další důkaz naléhavé potřeby příměří.

Rusko a USA domluvily příměří, které začalo platit minulé pondělí v 18:00 SELČ. Nepodařilo se při něm ale dostat humanitární dodávky do obléhaných míst, jak se původně předpokládalo.

Rusko dnes naznačilo kolaps příměří, když oznámilo, že nemá smysl, aby syrská armáda dodržovala jednostranně klid zbraní, když povstalci bojují. Zástupce syrské armády pak večer prohlásil, že příměří skončilo. Americký ministr zahraničí John Kerry ale tvrdil, že na přerušení příměří je brzo a že na osm míst míří konvoje s humanitární pomocí.

Anas Abdá, který vede syrskou exilovou opozici, dnes uvedl, že režim prezidenta Bašára Asada nerespektuje příměří, protože jej nerespektuje ani Rusko, které ho přitom s USA dojednalo.

V Ženevě o situaci v Sýrii jednají zástupci Ruska a USA. Kerryho úřad očekává, že Rusko coby spojenec Damašku vyjasní prohlášení syrské armády o ukončení příměří.

Americké ministerstvo zahraničí v době, kdy ze Sýrie přišly zprávy o obnově bojů, oznámilo, že usiluje o prodloužení příměří a rozšíření humanitární pomoci. V úterý mají v New Yorku o Sýrii jednat zástupci států usilujících o diplomatické řešení konfliktu.

Příměří selhalo a skončilo, uvedl zástupce syrských povstalců

Damašek/Moskva/New York - Příměří v Sýrii dojednané Spojenými státy a Ruskem "prakticky selhalo a skončilo" a neexistuje naděje, že by do povstalci drženého východního Halabu byla doručena pomoc. Agentuře Reuters to řekl jeden ze zástupců povstalců z Halabu. Příměří mezi syrskou vládou prezidenta Bašára Asada a rebely platilo od minulého pondělí. Syrská armáda oznámila, že ho bude dodržovat do nedělní půlnoci. Rusko jako její spojenec dnes oznámilo, že nemá smysl, aby syrská armáda dodržovala příměří jednostranně, když klid zbraní porušují povstalci a když USA nejsou schopny spolupracovat. Šéf americké diplomacie John Kerry se domnívá, že příměří stále trvá, ministr ale přiznal, že je křehké.

"Domnívám se, že prakticky selhalo a skončilo," řekl o příměří představitel povstalců z Halabu Zacharíja Malahifdží. Dodal nicméně, ještě se uvidí, zda bude možné "teoreticky" něco udělat, aby se klid zbraní podařilo zachránit.

Na dotaz, zda očekává, že se do obléhaného syrského města podaří doručit pomoc, která již týden stojí na syrsko-tureckých hranicích, Malahifdží uvedl: "Neexistuje žádná naděje. Už několik dní se s tím otálí. Pokaždé pod jinou záminkou. Nemyslíme si, že je naděje v současné době tu pomoc doručit."

Zástupce syrské armády řekl, že příměří by mělo skončit dnes v 19:00 místního času (18:00 SELČ). Bylo vyjednáno na 48 hodin počínaje osmnáctou hodinou minulé pondělí s možností týdenního prodloužení. Damašek od počátku uváděl, že příměří má trvat týden.

Ruský generál Sergej Rudskoj v Moskvě řekl, že příměří "nemá smysl", protože ho povstalci opakovaně porušili a USA nespolupracují. USA podle generála nemají dost prostředků vyvinout tlak na syrskou opozici a povstalci režim příměří nedodržují. "Syrští vojáci a civilisté stále umírají. USA nemají dostatečný vliv na opozici a nejsou obeznámeny se situací v terénu," řekl Rudskoj. Pozorovatelé ruského ministerstva obrany podle něj zaznamenali v posledních 24 hodinách 53 případů porušení příměří. Ministerstvo tvrdí, že má informace, podle nichž se jednotky takzvané umírněné opozice spojují s teroristickými skupinami a připravují s nimi útoky společně.

Podle Kerryho příměří stále platí, "ale je křehké". Kerry také řekl, že humanitární pomoc bude dopravena do osmi obléhaných oblastí. V noci na dnešek bylo příměří podle amerického ministra dodrženo. "Kamiony dnes vyjely do možná osmi nebo více míst, takže počkejme," řekl Kerry v New Yorku.

Tam s novináři hovořil i francouzský minsitr zahraničí Jean-Marc Ayrault. Podle něj je syrské příměří "mimořádně křehké", ale zůstává jedinou nadějí na vyřešení konfliktu.

Podle opoziční Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie, bylo během týdenního příměří v Sýrii zabito 92 lidí. Mezi oběťmi je 29 dětí a mladistvých a rovněž 17 žen. Tato čísla nezahrnují desítky syrských vojáků a bojovníků Islámského státu, kteří zahynuli ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur. Příměří se netýkalo ozbrojenců z Islámského státu a ze skupin napojených na Al-Káidu.

V sobotu letadla koalice vedené Američany omylem zasáhla syrské armádní pozice blízko letiště u Dajr az-Zauru, což vyvolalo roztržku mezi Ruskem a USA. Při útoku zahynulo více než 60 vojáků. Asad dnes tento útok označil za zjevné napadení. USA po útoku vyjádřily politování a americká armáda uvedla, že by koaliční jednotky záměrně neútočily na syrské vojáky. USA se prý domnívaly, že útočí na pozice Islámského státu.

Tagy článku