Syrská armáda a milice SDF postupují proti IS na východě Sýrie

Syrská armáda a milice SDF postupují proti IS na východě Sýrie
09 / 09 / 2017, 18:00

Arabsko-kurdská milice (SDF) a armáda syrské vlády dnes postoupily v oddělených ofenzivách na území, jež ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur drží teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters.

Koalice SDF podporovaná Spojenými státy spustila novou operaci na severu provincie Dajr az-Zaur, jejímž cílem je vytlačit islamisty z oblastí na sever a na východ od řeky Eufrat.

Ozbrojené složky syrské vlády podporované Ruskem a Íránem dobyly ropné pole na opačné straně Eufratu a část silnice, která spojuje Dajr az-Zaur s územími, která níž po proudu řeky drží IS.

SDF a syrská armáda se zřejmě během svých oddělených taženích dostanou blíže k sobě, uvedla agentura Reuters. V červnu americký bojový letoun sestřelil na jihu provincie Rakka stroj syrské armády. Americká armáda v této souvislosti později potvrdila, že její stíhačka sestřelila syrské letadlo, které shazovalo bomby na syrské povstalce podporované Spojenými státy.

Syrské vojsko v úterý prolomilo obležení bojovníků IS na západě stejnojmenného hlavního města provincie Dajr az-Zaur, ale radikálové se zmobilizovali k protiofenzivě. Obležení, které trvalo tři roky, se podařilo prolomit s pomocí syrských spojenců, k nimž patří ruské letectvo. Podle agentury Reuters islamisté stále drží nejméně polovinu města a značnou část provincie.

Organizaci Islámský stát se podle Reuters rychle zmenšuje území a jeho členové se stahují k Eufratu jižně od města Dajr az-Zaur, do měst Majádín a pohraničního Búkamálu. Očekává se, že právě tam bude dějiště posledních bojů proti IS. V Iráku už toto radikální hnutí přišlo o hlavní posty v Mosulu a Tall Afaru. V Sýrii má IS podle odhadu mezinárodní koalice 6000 až 8000 členů.

Zdroj: ČTK

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.