Video: Syrská armáda dobyla několik vesnic v provincii Halab

Video: Syrská armáda dobyla několik vesnic v provincii Halab
Autor fotografie: YouTube|Popisek: Ilustrační foto
26 / 02 / 2016, 15:30

Nejen Rusko, ale i syrská armáda se snaží dobýt co největší oblasti spadající pod kontrolu povstalců. Aktuálně dobyla několik vesnic, kde vládl Islámský stát.

Damašek 26. února (ČTK) - Syrská armáda dobyla několik vesnic v provincii Halab, které dosud ovládali radikálové z hnutí Islámský stát (IS). Informovala o tom syrská státní média i opoziční aktivisté. Podle agentury SANA dnes vojáci získali kontrolu nad třemi vesnicemi u města Chanásir, ze kterého vytlačili islamisty již ve čtvrtek.

Psali jsme: Video: Syrská armáda dobývá vesnice obsazené ISIS

Chanásir se nachází nedaleko silnice, kterou armáda využívala, aby se dostala do strategického města Halab. Nyní se vojáci snaží tuto cestu spojující Halab s centrální a západní částí Sýrie opět zprovoznit, uvedla Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie.

Boje pokračovaly jen několik hodin předtím, než má v Sýrii dnes ve 23:00 SEČ začít platit příměří navržené Spojenými státy a Ruskem. Na IS a na extremisty z fronty An-Nusra, která je napojená na teroristickou síť Al-Káida, se ale klid zbraní nevztahuje.

Aktivisté ze SOHR obvinili Rusko, že ve čtvrtek večer, pouhý den před příměřím, bombardovalo civilní cíle v povstalci drženém městě Duma, které leží asi 15 kilometrů severovýchodně od metropole Damašku.

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov ale dnes tato obvinění odmítl. Jak dodal, "není to poprvé, kdy tato skupina pozorovatelů zveřejnila nepotvrzené informace, které nejsou podloženy fakty".

Vlivný poradce tureckého prezidenta Ibrahim Kalin dnes vyjádřil pochybnosti ohledně dodržování příměří. V této souvislosti zmínil právě pokračující akce ruského letectva a syrské armády. "Fakt, že ruské bombardování a útoky Asadových jednotek pokračovaly i během včerejší noci, vede k vážným obavám ohledně budoucnosti příměří," uvedl Kalin. Erdoganův poradce rovněž varoval, že příliv uprchlíků do Evropy může ještě zesílit, jestliže syrská armáda nezastaví své pozemní operace.

Zdroj: ČTK

Tagy článku