Syrská armáda tvrdí, že na ní zaútočila izraelská letadla

Syrská armáda tvrdí, že na ní zaútočila izraelská letadla
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: Dassault Mirage
07 / 09 / 2017, 10:30

Izrael dnes z libanonského vzdušného prostoru s pomocí vojenských letounů zaútočil na pozice syrské armády v západní provincii Hamá. Při náletu přišli o život dva lidé a byly způsobeny materiální škody. S odkazem na prohlášení syrské armády o tom informovala agentura Reuters. Izraelská armáda situaci komentovat odmítla.

Nálet se uskutečnil v blízkosti města Masjáf. Syrská armáda v prohlášení uvedla, že nálet "bude mít nebezpečný dopad na bezpečnost a stabilitu v regionu".

Izrael v minulosti přiznal, že v minulosti podnikl nálety ve snaze zabránit převozu zbraní libanonskému radikálnímu hnutí Hizballáh, které je spojencem syrského prezidenta Bašára Asada. Další podrobnosti nicméně izraelská armáda tehdy neuvedla.

Bývalý velitel izraelské vojenské rozvědky Amos Jadlin napsal na twitteru, že nešlo o běžný útok a že nálety byly namířeny na syrské vojenské výzkumné centrum. "Ve vojenském zařízení v Masjáfu se vyrábí chemické zbraně a výbušniny, které zabily tisíce syrských civilistů," napsal.

Následně Syrská organizace pro lidská práva SOHR, která válku v Sýrii monitoruje, uvedla, že nálety byly namířeny na výzkumné centrum, kde se podle USA vyrábí nekonvenční zbraně, včetně chemických.

V noci na dnešek některá libanonská média informovala, že izraelská vojenská letedla pronikla do libanonského vzdušného prostoru.

Vyšetřovací komise OSN ve středu zveřejnila zprávu, v níž uvedla, že od začátku války v Sýrii zdokumentovala 33 chemických útoků, z nichž 27 spáchala syrská armáda a zbytek zůstává neobjasněn. Damašek nařčení z použití chemických zbraní odmítá.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo utlačování prodemokratických demonstrací v roce 2011, se v průběhu let se zapojením různých regionálních a zahraničních sil zkomplikovala. Násilí už si vyžádalo více než 330.000 obětí na životech a přinutilo několik milionů lidí opustit své domovy.

Zdroj: ČTK

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace