Syrská Rakka se připravuje na rozhodující bitvu

Syrská Rakka se připravuje na rozhodující bitvu
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: vojáci
29 / 03 / 2017, 11:00

Radikálové z Islámského státu (IS) se připravují ve své syrské baště Rakce na rozhodující boj. Okolí města podle agentury AP zaminovali, mužům nařídili nosit jednotné oblečení, aby nebylo možné rozeznat členy IS od civilistů. Nad ulicemi v centru byly nataženy plachty, jež zakryjí přesuny bojovníků letadlům a satelitům.

Ve městě je podle odhadů na 300.000 civilistů, mezi nimiž jsou uprchlíci, kteří přišli z jiných částí Sýrie a žijí ve stanových příbytcích neschopných ochránit je před nálety i pozemním bojem.

Koaliční letadla útočí téměř denně na oblasti severně od města, do Rakky shazují letáky s nejasnými pokyny. Na některých stojí, že oblasti v blízkosti Eufratu jsou pro civilisty bezpečnější, na jiných ale, že letadla budou útočit na čluny, které se vydají přes řeku. IS na takových člunech přepravuje zbraně i bojovníky.

V neděli vznikla panika, když IS z mešity vyhlásil, že koaliční letadla trefila přehradu ležící na Eufratu západně od města. IS hovořil o hrozící záplavě a mnoho tisíc lidí se dalo na útěk. Pokud nechali svůj majetek na místě, umožnil jim IS zůstat ve venkovských oblastech, které radikálové stále kontrolují. Po několika hodinách ale IS prohlásil, že šlo o planý poplach a lidé se mají vrátit domů.

Podle zdrojů AP se lidé bojí podávat informace, protože IS nepřestává pátrat po zvědech. Nedávno zavraždil dva lidi za údajné kontakty k koalicí. Přístup k internetu je jenom v kavárnách, které radikálové namátkově kontrolují a se zbraní v ruce nutí lidi zvedat ruce a prohlížejí obrazovky.

K Rakce míří z několika stran za podpory koaličních letadel oddíly Syrských demokratických sil (SDF) složené z arabských a kurdských bojovníků a také amerických specialistů. IS je na pokraji porážky v iráckém Mosulu, ale tamní boje vyvolaly otazníky nad příliš velkými ztrátami mezi civilisty.

IS vyslal většinu svých evropských členů na východ do Dajr az-Zauru, což podle aktivistů, s nimiž spolupracuje AP, znamená, že chce zřejmě cizince ve svých řadách chránit možná z důvodů propagandy nebo proto, aby je vyslal k útokům do zemí jejich původu.

Z Iráku se do Rakky stahují iráčtí a syrští bojovníci IS i s rodinami. Podle zdrojů AP je na cestě z Iráku 2000 bojovníků, mnoho jich už v Rakce je. Podle odhadů exilové organizace ochránců lidských práv (SOHR) je v Rakce na 4000 členů IS.

Nejbezpečnější pro civilisty je obrátit se na převaděče. Často jsou to členové IS, kteří chtějí ze situace vytěžit. Za pomoc s odchodem z města žádají na osobu 300 až 500 dolarů (7500-12 500 Kč), někdy i 1000 dolarů. I po vyvedení z města ještě lidi ohrožují miny. Pokud nemají nějaký druh doporučení, narazí také na nedůvěru SDF, která se bojí, že tímto způsobem budou prchat i členové IS a jejich stoupenci. Za vyvedení ze Sýrie je třeba zaplatit 3000 až 4000 dolarů, ale ani to není jistota, protože Turecko přísněji hlídá hranici.

Podle zdrojů AP zatím v Turecku ani jinde mnoho uprchlíků z Rakky není, což je znamením toho, jak těžké je se z města dostat. V Rakce je zatím dost jídla, ale jeho cena roste. Děti nechodí do škol a IS odkazuje rodiny, aby děti posílaly do mešit. Zdravotní péče téměř neexistuje, protože většina lékařů z města uprchla a v nemocnicích chybí léky. IS z mešit připravuje lidi na rozhodující boj. "Je to boj proti islámu, útočí na nás všechny národy a Prorok říká, že máme být jednotní," sdělil jeden z aktivistů agentuře AP.

 

psali jsme:

Začínají operace na dobytí měst Rakka a Fallúdža

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.