Syrská vláda popřela tvrzení OSN, že používá chemické zbraně

Syrská vláda popřela tvrzení OSN, že používá chemické zbraně
Popisek: Bašár Asad
09 / 09 / 2017, 09:00

Syrská vláda včera popřela tvrzení OSN, že její armáda použila za občanské války chemické zbraně více než dvacetkrát, a to i při dubnovém útoku v Chán Šajchúnu, který zabil téměř 100 lidí. V reakci na něj Spojené státy podnikly nálety na syrskou leteckou základnu. S odvoláním na syrskou oficiální agenturu SANA o tom informovala agentura Reuters


Vyšetřovací komise OSN ve středu uvedla, že při útoku v Chán Šajchúnu byl použit smrtící nervový plyn sarin, který na město vypustilo syrské letectvo. Útok si vyžádal více než 80 obětí na životech. K závěru, že byl v dubnu v Sýrii použit sarin, již dříve dospěla Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), ale neuvedla, kdo za útokem stál.

Podle agentury SANA Damašek reagoval prohlášením, že "nepoužil a nepoužije proti svým lidem" chemické zbraně. Obvinění syrský vládnoucí režim označil za politicky motivované a nepodložené, zakládající se na informacích získaných od "teroristů a jejich agentů v regionu", tedy povstalců. "Vláda nevlastní žádné chemické zbraně a považuje jejich užívání za morální zločin, který může být jen odsouzen," uvádí se v prohlášení.

Vyšetřovatelé OSN ve středeční zprávě uvedli, že celkem zdokumentovali 33 chemických útoků, z nichž 27 spáchaly síly syrského prezidenta Bašára Asada a v šesti případech zůstává pachatel neznámý. Sedm z těchto útoků se podle OSN uskutečnilo v období mezi 1. březnem a 7. červencem letošního roku.

Asadova vláda použití sarinu dlouhodobě popírá. Po útoku v Chán Šajchúnu uvedla, že syrská armáda zasáhla sklad zbraní patřící povstalcům. Toto tvrzení nicméně vyšetřovatelé OSN vyvrátili.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.