Syrská vláda popřela, že by v bojích použila chemické zbraně

Syrská vláda popřela, že by v bojích použila chemické zbraně
04 / 02 / 2018, 07:00

Syrská vláda popřela páteční obvinění Spojených států, že v bojích nedávno použila chemické zbraně. Syrská státní agentura SANA citovala zdroj z ministerstva zahraničí, který tvrzení Washingtonu označil za lež.

Americký ministr obrany James Mattis v pátek v rozhovoru s novináři řekl, že syrská vláda opakovaně použila jako zbraň chlor. "Více nás ale znepokojuje možnost, že nedávno byl použit (nervový plyn) sarin," dodal šéf Pentagonu. Zdůraznil ale, že Washington pro to zatím nemá důkazy, a neuvedl ani další podrobnosti. Podle opoziční koalice Syrská národní rada (SNC) byly chemické zbraně nasazeny ve východní Ghútě.

Východní Ghúta, kde žije asi 400.000 lidí, je poslední oblastí v blízkosti metropole Damašku pod kontrolou opozičních sil. Vládní jednotky ji obléhají od roku 2013 a armáda ji pravidelně bombarduje.

"Ministerstvo zahraničí odsuzuje falešná obvinění Spojených států, podle nichž se syrská vláda uchýlila k použití chemických zbraní ve východní Ghútě," napsala dnes SANA.

Nejmenovaní vysoce postavení američtí vládní činitelé podle agentur Reuters a AP ve čtvrtek uvedli, že administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa je připravena podniknout další vojenskou akci proti syrským vládním silám, pokud bude nutné je odradit od používání chemických zbraní.

Syrská armáda i vláda ale dlouhodobě odmítají, že by v konfliktu kdy nasadily chlor nebo jiné chemické látky. Podle společné vyšetřovací komise OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) ale syrská vláda v posledních dvou letech použila při útocích sarin a několikrát chlor.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie  - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.