Syrské síly dobyly na IS další město;Iráčané se vracejí do Ramádí

Syrské síly dobyly na IS další město;Iráčané se vracejí do Ramádí
Autor: YouTube/screenshot
04 / 04 / 2016, 08:00

Vládní vojáci pozabíjeli v Karjatajnu poslední zbývající "skupinky teroristů z IS"

Damašek/Bagdád 3. dubna (ČTK)- Syrské vládní síly zaznamenaly další úspěch v tažení proti extremistům z Islámského státu (IS). Týden po dobytí historické Palmýry vojáci získali plně pod kontrolu i město Karjatajn, jednu z posledních bašt islamistů v centrální provincii Homs. Oznámila to dnes syrská státní televize. Extremisté z IS měli Karjatajn v rukou od loňského srpna. Koalice v čele s USA, která bombarduje pozice IS v Iráku a Sýrii, oznámila zabití dalších šesti islamistů, včetně muže údajně odpovědného za březnový útok na americkou základnu v Iráku.

Nejspíš letecké údery ruské či syrské armády dnes na severovýchodě Sýrie zabily mluvčího syrské odnože Al-Káidy, fronty An-Nusra, jeho syna a dalších 20 džihádistů, uvedla exilová Syrská organizace pro lidská práva (OSDH), která konflikt v zemi s pomocí lidí v terénu dlouhodobě monitoruje. Podobné údery se v provincie Idlib uskutečnily podle OSDH i na dalších místech, ale bilance případných obětí se zatím nezná.

Vládní vojáci pozabíjeli v Karjatajnu poslední zbývající "skupinky teroristů z IS" a nastolili ve městě plnou bezpečnost a stabilitu, citovala z televizní zprávy agentura Reuters. Syrská monitorovací skupina SOHR ovšem podle agentury AP uvedla, že vládní síly zatím mají pod kontrolou více než polovinu města, nikoliv ale celý Karjatajn.

Islamisté čelí vládním silám také v sousedním Iráku, kde bleskovým a razantním náporem dobyli před dvěma roky oblasti na severu a západě země. Prvním velkým úspěchem irácké armády v boji proti islamistickým radikálům se loni v prosinci stalo vyhnání bojovníků IS z města Ramádí.

Většina z bezmála půl milionu obyvatel tohoto správního střediska provincie Anbár před rozhodujícími střety obou stran loni uprchla a našla útočiště v táborech západně od Bagdádu.

Nyní se začínají do Ramádí vracet. Od soboty se už zhruba 3000 rodin vrátilo do městských částí, které byly vyčištěny od min a náloží, řekl agentuře Reuters starosta města Hamíd Dulajmí.

Navrátilci se budou muset zatím spokojit s generátory, protože veřejná rozvodná síť nebyla opravena. Voda k domácímu použití se čerpá z nedaleké řeky Eufrat.

Mezinárodní koalice proti IS sdělila, že z bezpilotního letounu v noci na dnešek zabila šest islamistů, včetně muže, který byl nejspíš odpovědný za březnový útok proti americkým jednotkám v severním Iráku. "Máme informace, že byl expertem na rakety a tyto útoky řídil," řekl v Bagdádu podle agentury Reuters americký mluvčí koalice Steve Warren. Měl na mysli březnové ostřelování základny USA mezi Mosulem a Kirkúkem, při kterém zahynul jeden americký voják. Byla to druhá americká oběť od odchodu bojových jednotek z Iráku v roce 2014.

V Sýrii od konce února platí příměří, nevztahuje se ale na území ovládané radikály z Islámského státu a fronty An-Nusra napojené na Al-Káidu. 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace