Syrský uprchlík plánoval v Německu bombový útok. Byl napojený na IS?

Syrský uprchlík plánoval v Německu bombový útok. Byl napojený na IS?
10 / 10 / 2016, 17:15

Syřan Džábir Bakr, který je podezřelý z příprav bombového útoku v Německu, byl nejspíš napojený na Islámský stát (IS), uvedla dnes saská policie. Je podle ní možné, že chtěl spáchat sebevražedný atentát.

Berlín (ČTK) - Do Německa přišel Bakr, který dnes stane před soudem v Drážďanech, začátkem roku 2015 jako uprchlík. Stejně se do země dostal i druhý podezřelý Syřan, který je nyní ve vazbě.

Více než polovina Evropanů si spojuje terorismus s přílivem uprchlíků

"Postup a chování podezřelého mluví pro kontext IS," řekl na tiskové konferenci šéf saského kriminálního úřadu Jörg Michaelis. Informace, které saská policie od tajných služeb dostala, hovořily o tom, že Bakr připravoval atentát. "Podle těchto informací Bakr na internetu hledal, jak vyrobit bombu a pořídil si příslušné látky. Museli jsme vycházet z toho, že je výbušnina - možná ve formě sebevražedné vesty - krátce před dokončením, nebo už je dokonce připravena k nasazení," podotkl také Michaelis.

Šéf CIA varuje před útoky islámistů po celém světě: "Chtějí se infiltrovat na Západ"

I proto podle něj policie při sobotní akci v ulici Usti nad Labem ve východoněmeckém Chemnitzu (Saské Kamenici) postupovala obezřetně. V sobotu ráno se policistům Bakra ještě zajistit nepodařilo. Vyšel totiž nečekaně z domu a na výzvu k zastavení se rozběhl. Nereagoval ani na varovný výstřel. Naostro po něm policie na obydleném sídlišti střílet nechtěla, zvlášť když si v tu chvíli nebyla stoprocentně jistá, že je to on.

Německá policie prošetřuje 40 uprchlíků podezřelých z terorismu

Zatčen byl Bakr až v noci na dnešek v Lipsku díky pomoci několika Syřanů. Jednoho z nich Bakr oslovil na lipském nádraží s dotazem, jestli by u něj nemohl přespat. Syřan Bakra pozval k sobě domů a informoval policii. Než dorazila, spolu s dalšími krajany Bakra přemohl a svázal.

Saský ministr vnitra Markus Ulbig dnes uvedl, že Bakr do Německa přišel loni v únoru a v červnu téhož roku dostal status uprchlíka. Ten obdržel také druhý podezřelý Chalíl A., který do spolkové republiky dorazil na konci loňského roku. Jde o třiatřicetiletého Syřana, který měl v nájmu byt v Chemnitzu, v němž se našlo několik stovek gramů nebezpečné výbušniny.

Policejní specialisté na místě, kde byly i roznětky a další materiály, došli k závěru, že jde o triaceton triperoxid (TATP). "To je stejná výbušnina, jaká byla použita při atentátech v Paříži a Bruselu," konstatoval dnes Michaelis, podle něhož jde o flexibilní, velmi výbušnou a nestabilní látku.

Probíhá třetí islámská invaze do Evropy

Podobnost v přípravách útoků vidí také německý ministr vnitra Thomas de Maiziére, podle něhož se ukazuje, že Německo je i nadále jedním z terčů mezinárodního terorismu. Za zákrok poděkoval policii a tajným službám. Stejně učinila i německá kancléřka Angela Merkelová, která ocenila i Syřany, kteří Bakra zajistili.


 

Tagy článku