Syrští radikálové se vzdávají nebo utíkají do Turecka. Za vším je rusko-syrská vojenská ofenzíva proti IS

Syrští radikálové se vzdávají nebo utíkají do Turecka. Za vším je rusko-syrská vojenská ofenzíva proti IS
23 / 10 / 2015, 07:45

Hlavní radikální skupiny bojující v Sýrii ztratily bojovou kapacitu a nabízejí syrské armádě uzavření lokálního příměří. Řekl to dnes zástupce šéfa generálního štábu ruské armády Andrej Kartapolov.

Damašek/Moskva 22. října (ČTK) -  Bojovníci radikálních skupin podle Kartapolova prchají do Jordánska a Turecka. Rusko dnes také odmítlo středeční informaci Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), podle které byla při ruském náletu v Sýrii zasažena polní nemocnice.

"Někteří polní velitelé začínají kontaktovat jednotky syrské armády a navrhují lokální příměří a rozhovory. Po ruských náletech nejsou hlavní jednotky teroristických skupin složených z nejlépe vycvičených bojovníků bojeschopné. Zásobovací trasy těchto skupin byly přerušeny. Teroristům dochází munice, zbraně a pohonné hmoty," řekl generál.

Mnozí bojovníci se prý dali na útěk do Jordánska a do Turecka. Skupiny byly prý nuceny vytvořit komanda, která mají zabránit dezercím. "Najímají mladíky od 12 let. Tito branci masivně odhazují zbraně a ze strachu opouštějí pozice. Víme, že velitelé v provincii Halab sestavili z nejoddanějších bojovníků komanda, která mají nováčkům zabránit v útěku," řekl Kartapolov.

Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že ruská letadla bombardovala most přes Eufrat, přes nějž vedla hlavní zásobovací trasa organizace Islámský stát (IS) z Iráku do Sýrie. Most prý je nyní nepoužitelný.

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že syrské vedení musí začít jednat s tou částí opozice, která je dialogu otevřená. Syrský prezident Bašár Asad prý s ní jednat chce. Putin odmítá dělení teroristů na umírněné a na ty ostatní, jediným cílem ruských vojenských operací je podle něj obnova míru v Sýrii.

Šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová prohlásila, že jestliže se Rusku podaří zapojit syrský režim do dohody o přechodném období, bude to dobré. "Myslím, že jsme se z vývoje v Iráku poučili, že je třeba zajistit, aby politický proces a přechodné období přinesly nejenom bezpečnost, ale také zapojení všech částí společnosti," řekla Mogheriniová.

Ruské ministerstvo zahraničí dnes rovněž odmítlo informaci, podle které byla při ruském náletu v Sýrii zasažena polní nemocnice. Syrská organizace pro lidská práva ve středu oznámila, že při úterním náletu ruská letadla zasáhla nemocnici a že při útoku zahynulo 13 lidí. SOHR informuje o dění v Sýrii z Británie na základě zpráv, které dostává od svých informátorů ze Sýrie.

Mluvčí ministerstva Marija Zacharovová informaci dementovala a kritizovala SOHR. Tato organizace o syrské válce informuje z Londýna na základě toho, co jí řeknou informátoři v Sýrii. "Často jsou zveřejňovány mylné informace, které se připisují SOHR. Je velmi pohodlné informovat o dění v Sýrii z Londýna a nemuset nikam vyjíždět," řekla Zacharovová. Kritizovala přitom sdělovací prostředky, které v mnoha případech informace SOHR citují a považují za věrohodné, i když pak byly tyto zprávy dementovány.

Ruská letadla se od 30. září zaměřují na západní a severní části Sýrie a již vytvořila podmínky pro pozemní ofenzivy, které syrská armáda a její spojenci zahájili na několika místech. Z mnoha provincií, zejména z Halabu, se daly na útěk desítky tisíc lidí.

Podle Roberta Mardiniho, který vede aktivity Červeného kříže na Blízkém východě a v severní Africe, nálety ztěžují humanitárním pracovníkům přístup k civilistům, kteří potřebují pomoc. Mardini neobvinil nikoho jmenovitě. Řekl ale, že Červený kříž v minulých dnech mohl díky lokálnímu příměří vyjednanému na čtyřech místech v západní Sýrii dopravit k tamním civilistům jídlo a léky a že dohodnuta byla také evakuace zraněných. Z té ale kvůli náletům a bojům nyní sešlo. Jde o lokality v provincii Idlib, kde operují Rusové, a také o vesnice u libanonské hranice.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

-->